Ознака: краставици
Економија 23.06.22 | 11:23

Доматите и краставиците летово ќе имаат изгор цени на пазарите, стравуваат трговците од Струмичко

Трговците и извозниците од Струмичко стравуваат дека во јули и август ќе бараат килограм повеќе домати и краставици од вториот производствен турнус, бидејќи производството...

Економија 15.04.22 | 16:02

Скопјанец со краставици мавал по продавачка зошто не му давале да купи пет литри масло

Непријатна случка имало вчера во маркет „Стокомак“ во Тафталиџе кога нервозен купувач протестно почнал да фрла со краставици низ продавницата затоа што му требале...

Економија 19.03.21 | 12:42

Пазарите преполни со краставици од Албанија и домати од Турција со сомнителен квалитет

Најголем дел од зеленчукот што се продава на зелените пазарите и во маркетите е увезен од Грција, Турција и Албанија. Освен високите цени увезениот зеленчук е со сомнителен...