Ознака: корона мерки
Балкан 17.06.21 | 19:34

Грција ги олабави мерките – влез со брз тест за земјите од зелената листа

Комисијата на епидемиолози од Министерството за здравство на Грција, на денешниот состанок, како што соопшти заменик-министерот за цивилна заштита Никос Хардаљас,...

Македонија 10.06.21 | 21:03

Ако продолжиме со ова темпо, летово ќе имаме свадби и концерти

Министерот за здравство Венко Филипче во вечерашното гостување во емисијата „Само вистина“ на телевизијата Канал 5 рече дека епидемиолошката слика во земјава е добра...

Економија 09.06.21 | 09:19

НУК: Владата вети 9,9 милиони евра за угостителите, а ќе исплати само 5,77 – во чии џебови се пренасочени парите?

Со одлуката на Владата финансиски да поддржи само 2.204 компании од угостителската дејност, коишто беа затворени од 6 до 27 април Владата извиси повеќе од 4.000 угостителски...

Балкан 29.05.21 | 22:32

Формуларот и ПЦР-тест за деца над 5 години остануваат – Грците ги отворија границите за БиХ

Денеска беше донесена нова, заедничка министерска одлука на грчката Влада, која се однесува на одредбите за влез на странски државјани во Грција. Според оваа одлука,...

Економија 28.05.21 | 23:26

Сакаме да свириме, а не да протестираме! – Музичарите незадоволни од предлог мерките

Членови на ЗУПМ „Музика сега” во отворено писмо попладнево реагираат на предложените мерки на Комисијата за заразни болести и бараат укинување на забраната за организирање...

Здравје 14.05.21 | 22:37

Не е време за свадби и концерти, луѓето нема да ги почитуваат мерките

Бележиме тренд на намалување на новозаразените пациенти со ковид-19, а има и значително празнење на болниците, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната...

Македонија 14.05.21 | 08:28

Скратен полициски час и олабавени мерки до вторник

Полицискиот час од синоќа почна од полноќ и траеше до четири часот изутринава согласно новиот предлог на Комисијата за заразни болести за олабавување на рестриктивните...

Економија 21.04.21 | 19:56

Доколку продолжи трендот на намалување на пандемијата ќе се отворат угостителските објекти

200 илјади дози од кинеската вакцина до 28 април ќе пристигнат во државата. Подготвуваме спортски сали за вакцинирање во Куманово, Штип, Кавадарци, Тетово, Охрид и Битола...

Свет 15.04.21 | 11:02

Министерот за здравство бара порестриктивни мерки во Германија

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан апелира до 16 германски сојузни држави брзо да воведат построги ограничувачки мерки во обид да се спречи ширење на Ковид-19,...

Балкан 09.04.21 | 10:34

Се отвораат трговските центри во Србија

Кризниот штаб  на Србија одлучи трговските центри да бидат отворени во понеделник, на 12 април, и дека ќе бидат отворени до 22 часот. Угостителските објекти во рамките...

Здравје 07.04.21 | 21:45

Мехмедовиќ вели дека за да има ефект потребно е затворање од 5 до 7 недели

Злате Мехмедовиќ, лекар во ковид центар во емисијата 24 анализа рече дека јавното здравство е преоптoварено и проблемите се јавуваат кога одредена категорија на граѓани...

Балкан 07.04.21 | 21:31

Се отвораат дел од средните училишта во Грција со задолжителни тестови двапати седмично

Со потврда за негативен резултат од направениот тест за Ковид-19 за домашна употреба (селф тест) два пати седмично, задолжителна како за учениците, така и за професорите,...

Економија 07.04.21 | 20:51

Паб во Скопје даваше гратис точено пиво за дома – новата мерка удар врз угостителите

Иако минатата недела најавуваа дека нема потреба од нови мерки, бидејќи вирусот е секаде распространет, и истите нема да имаат ефект, пред два дена Владата со сосема...

Балкан 03.04.21 | 16:19

Србија ќе ги ублажи мерките – се отвораат терасите на кафулињата и рестораните

Од страна на кризниот штаб на Србија донесена е одлука да се дозволи отворање на терасите на угостителските објекти од понеделник, со посебни мерки, како и продолжување...

Балкан 31.03.21 | 20:02

Од понеделник се отвораат продавниците во Грција

Под строги правила и протоколи, од понеделник се отвораат продавниците во Грција, со исклучок на трговските центри и моловите, јави дописничката на МИА од Атина. По препораките...

Економија 30.03.21 | 11:43

Утре истекува рокот за одложената отплата на кредитите поради короната

Утре истекува рокот за одложено плаќање на ратите на кредитите на физичките лица кои ги дадоа банките на одредени категории граѓаните погодени од ковид-кризата. Ново...

Економија 19.03.21 | 08:37

Почна постапка за повлекување на втората транша од 80 милиони евра од ЕУ за подддршка за ковид-мерките

Владата започна постапка за повлекување на втората транша од 80 милиони евра од ЕУ за поддршка за ковид-мерките. Како што соопшти владината прес-служба, Владата на седница...

Македонија 14.03.21 | 14:02

Д-р Серафимов: Со пописот ќе броиме и граѓани и кластери – во полициски часови

Во очи на форсиран попис, за коj веќе течат интензивни подготовки и во услови на четирицифрени бројки од новозаразени од ковид-19, логично е да се постави прашањето: Дали...

Црна хроника 14.03.21 | 12:31

И на 1000 заболени и по 20 починати слават родендени, играат на шанкови, прават свадби со жива музика

Во изминатите две деноноќија затворени се пет правни субјекти, три во Скопје, од кои една игротека во која беше затечена роденденска прослава и два угостителски објекти...

Црна хроника 08.03.21 | 13:07

Жива свирка, четворица гости и келнер затворија 58-годишнен кумановец

На 07.03.2021 во 19.05 часот во СВР Куманово било пријавено дека во угостителски објект на бул.„Октомвриска револуција“ има граѓани кои не ги почитуваат здравствените  прописи...