Ознака: контроли
Здравје 19.12.23 | 12:16

Засилени инспекциските контроли на храната, акцент ставен на новогодишните пакетчиња

Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство спроведуваат засилени контроли кај операторите со храна пред претстојните новогодишни и божиќни празници....

Балкан 07.12.23 | 20:56

Словенија ги проширува граничните контроли со Хрватска и Унгарија

Словенечката влада ја продолжи привремената контрола на внатрешните граници со Хрватска и Унгарија за уште 12 дена, до 21 декември, со цел спречување на тероризам, екстремизам...

Црна хроника 12.11.23 | 10:15

„Мортус пијан“ возел автомобил, полицијата казни 48 возачи под дејство на алкохол

Во текот на изминатата вечер (11/12.11.2023)во периодот од 22:00 до 04:00 часот на територија на СВР Битола спроведена е засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои...

Сервиси 06.08.23 | 11:07

Возачи, памет во глава: Почнува голема меѓународна акција на полицијата, еден прекршок нема да се простува

Доколку патувате, внимавајте бидејќи од 7 до 14 август, ќе се спроведува меѓународна акција на зголемена контрола на сообраќајот, која ќе биде насочена на контрола на...

Економија 13.04.23 | 14:57

Извршени 650 инспекциски надзори по ревидирањето на замрзнатите цени, констатирани прекршоци кај 22 економски субјекта

Од денот на донесување на владините одлуки за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и за ревидирање на замрзнатите цени на овошјето...

Сервиси 07.04.23 | 11:37

Засилени инспекции пред Велигден: Се контролираат јајцата, боите, месото

Инспекциските служби на Агенција за храна и ветеринарство пред велигденските празници спроведуваат засилени инспекциски контроли на продажбата на јајца, бои за јајца,...

Свет 15.03.23 | 11:39

Засилени полициски патроли низ Виена по информациите за можни исламистички напади врз цркви

Виенската полиција ги засили вооружените полициски патроли низ градот, вклучувајќи ги и црквите, откако внатрешното разузнавање добило информации што укажуваат на...

Црна хроника 17.01.23 | 15:37

Додека буквално насекаде се пуши: Направени се над 200 инспекции за пушење во затворени објекти

Над 200 инспекциски надзори направиле инспекторите од Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во текот на изминатата недела, односно во период од 10 до 14 јануари на територија...

Македонија 09.11.22 | 10:32

ФЗО потфрла, не прави редовни контроли на работата на здравствените установи?!

По информациите за незаконска исплата на платите на веќе поранешната директорка на Клиниката за детски болести, Аспазија Софијанова, Фондот за здравство изврши вонредна...

Економија 23.03.22 | 14:02

УЈП: Завршија контролите во КАМ, нема затворен објект, под лупа и други маркети, законот мора да се почитува

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека завршија контролите на терен во „КАМ“ и ниту еден маркет не е затворен, ниту до овој момент се изречени казни кон овој даночен...