Ознака: комисија за ревизија на учебниците
Македонија 18.11.19 | 23:15

Таки Фити: Не е важно дали Гоце Делчев е Бугарин или Македонец, треба да видиме зошто го славиме заеднички

Академик Таки Фити во денешната „24 Тренд анализа“ се осврна на прашањето на припадноста на Гоце Делчев околку кој се води спор помеѓу македонската и бугарската комисија. Не...

Македонија 13.09.19 | 09:49

Македонските и бугарските историчари денеска ќе разговараат за Делчев

Седмиот состанок на мешовитата македонско-бугарска експертска комисија продолжува денеска во Софија со расправа за ликот и делото и можностите за заедничко чествување...

Македонија 12.09.19 | 09:36

За средниот век и Гоце Делчев ќе се усогласуваат македонските и бугарските експерти

Периодот на средниот век и ликот и делото на Гоце Делчев ќе се најдат на маса денеска и утре на состанокот на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија, која...

Балкан 10.07.19 | 08:21

Не бараме ревизија на Букурешкиот договор, наместо Егејска Македонија ќе викаме грчката провинција Македонија

Интервју за Етнос со претседателот на грчиот дел од Комисијата за историја која произлегува од Договорот од Преспа, професор по модерна и современа балканска историја...

Македонија 09.07.19 | 20:20

Македонија и Бугарија заеднички ќе ги чествуваат св. Кирил и Методиј, св. Климент, св. Наум и цар Самуил

Македонија и Бугарија заедно ќе ги чествуваат св. Кирил и Методиј, св. Климент, св. Наум и цар Самуил. Според одлуката на Владата, овие личности се дел од заедничката историја...

Македонија 29.06.19 | 18:57

Не треба да ѝ ја наметнуваме историската вистина на Македонија, вели бугарски историчар

Даниел Вчков, член на бугарскиот дел од заедничката комисија со Македонија за историски и образовни прашања, не се согласува дека таа не си ја врши работата и бара на...

Македонија 28.06.19 | 09:20

Денес ќе слушнеме што научил Димитров од писмата на Гоце Делчев

Министерот за надворешни работи Никола Димитров кој од вчера престојува во Бугарија на покана на вицепремиерката и министер за надворешни работи Екатерина Захариева...

Македонија 27.06.19 | 09:32

Никола Димитров читал писма од Гоце Делчев пред денешните средби во Софија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Софија во рамки на Црноморската иницијатива ќе се сретне во високи политички претставници на Бугарија за...

Балкан 27.06.19 | 09:28

Борисов: Гоце Делчев е бугарскиот Че Гевара

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов во Пловдив зборувајќи на економскиот форум го спореди Гоце Делчев со Ернесто Че Гевара. Борисов рече дека Делчев е цел на коментари,...

Македонија 14.06.19 | 22:10

Ако ги попишете Гоце, Јане, Даме, Ѓорче, Климент, Наум како Бугари, ќе потпишете и дека Македонија е бугарска покраина

Поранешниот в.д. директор на Драмски театар сашо Тасевски реагира на индолентноста на македонските власти на ултиматумот што го поставуваат Бугарите во врска со потеклото...

Македонија 12.06.19 | 14:27

Тие дрско ние понизно: Цар Самуил е бугарски цар, а св. Климент и св. Наум се бугарски епископи

Иван Илчев, член на комисијата за историја од Бугарија, пеофесор по современа историја, поранешен ректор на Соискиот универзитет, нагласува дека работата на заедничката...

Македонија 12.06.19 | 13:43

Владата се надева дека и за Гоце Делчев ќе се најде пријателско решение

По најавите на бугарската министерка Екатерина Захариева дека Бугарија може да се повлече од работата на заедничката комисија доколку не се утврди дека Гоце Делчев...

Македонија 18.05.19 | 09:50

Македонија и Грција во Охрид ќе се договараат што ќе пишува во учебниците

Средбата на Заедничкиот мултидисциплинарен комитет на експерти за историски, археолошки и образовни прашања меѓу Македонија и Грција, продолжува денеска во Охрид,...

Македонија 17.04.19 | 13:15

Ги разочаравме Бугарите за Гоце Делчев

Оваа средба беше повеќе разочарувачка, а дискусија околу тоа што е Гоце Делчев немаше, изјави првиот човек на бугарскиот дел од заедничката бугарско-македонска комисија...

Македонија 12.04.19 | 13:56

И Гоце Делчев ќе го чествуваме со Бугарија

На дводневната петта средба на Заедничката комисија за историски и образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија, што се одржа во Софија, била разгледана можноста...

Македонија 11.04.19 | 08:20

И солунските браќа Кирил и Методиј ги поделивме со Бугарите

Во Софија денеска продолжуваат разговорите на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија. Бугарската Бгнес, повикувајќи се на изјава на копретседателот на...

Македонија 26.03.19 | 14:02

Грците оптимисти: Ќе си ја прекроиме историјата како што ќе ни кажат

Оптимисти сме дека може да се спроведе обврската од Договорот од Преспа, дека следната година учебниците нема да содржат иредентизам и ревизионизам, вели заменик-министер...

Македонија 25.03.19 | 19:23

Грција бара бришење на текстовите во кои се говори за поделбата на Македонија во Балканските војни

Во учебниците треба да се избегнува третирање на другата страна, едната према другата во двете насоки, изјави Виктор Габер, копретседавачот со македонскиот дел од заедничкиот...

Балкан 13.03.19 | 11:07

Нема размена на споменици со Скопје, aма има поправка на нивните учебници

Информациите и шпекулациите во грчките медиуми од последните 24 часа за можна размена на споменици меѓу Македонија и Грција ги демантира заменикот шеф на грчката дипломатија,...

Македонија 07.03.19 | 06:45

Илија Чашуле: Од матица станавме огранок

Академик Илија Чашуле смета дека власта врши насилство врз македонската наука и го осудува нападот на македонската националност и на македонскиот човек. Се стори името,...