Ознака: колера
Калеидоскоп 26.02.24 | 15:22

Во норвешки крузер избила колера?

Островската земја во Индискиот Океан Маврициус не дозволи норвешки крузер да застане во главниот град Порт Луис поради стравување од можна епидемија на колера на бродот. Најмалку...

Свет 26.02.24 | 09:42

Повеќе од 3.000 патници на норвешки брод ставени во карантин поради сомнежи за колера

Повеќе од 3.000 луѓе се блокирани на брод за крстарење во близина на источноафриканскиот остров Маурициус поради сомневање за појава на колера, пренесува „Телма“. По...

Свет 30.11.23 | 16:15

Најмалку 23 лица починаа од колера во источна Етиопија

Најмалку 23 лица починаа од колера за време на епидемијата што ги погоди поплавените области во источна Етиопија, соопшти денеска хуманитарната организација „Спасете...

Свет 17.11.23 | 12:55

Во Хараре има епидемија на колера, прогласена е вонредна состојба

Зимбабве прогласи вонредна состојба во главниот град на земјата, Хараре, поради епидемија на колера, објави градоначалникот, Иан Маконе, пренесува Би-Би-Си. Поради епидемијата...

Свет 27.09.23 | 15:45

Eпидемија на колера во Судан, регистриран е 21 смртен случај

Судан пријави епидемија на колера, со 18 смртни случаи од оваа болест во источната држава Гедареф и три смртни случаи во главниот град Картум. Во Картум, 13 лица се хоспитализирани,...

Свет 13.01.23 | 09:16

Најголема епидемија на колера во последните две децении во Малави, починати 750 лица

Најголемата епидемија на колера што го погоди Малави во последните две децении однесе 750 животи, рече министерката за здравство на земјата, додека шефот на Светската...

Свет 12.09.22 | 23:59

Во Сирија се појави колера од загадена вода

Болниците во Дамаск се ставени во состојба на готовност откако беа регистрирани повеќе од 20 случаи на колера, а најмалку пет лица починаа, соопштија денеска здравствените...

Свет 23.06.22 | 10:14

Прв случај на колера во Шпанија по повеќе од 40 години

Шпанија го регистрира првиот локален случај на колера по повеќе од четири децении, соопштија регионалните здравствени власти, истакнувајќи дека заразеното лице веќе...

Свет 11.06.22 | 09:30

Во Мариупол избувна епидемија на колера и дизентерија

Во Мариупол избувна епидемија на колера и дизентерија, изјави градоначалникот Вадим Бојченко и предупреди дека илјадници луѓе би можеле да заболат од колера и други...

Свет 10.06.22 | 11:32

На Мариупол му се заканува голема епидемија на колера, предупредуваат британските служби

Вториот човек на украинската воена разузнавачка служба, Вадим Скибицки, откри дека Украина моментално губи на првите линии и е целосно зависна од пристигнувањето на...