Ознака: колера
Свет 23.06.22 | 10:14

Прв случај на колера во Шпанија по повеќе од 40 години

Шпанија го регистрира првиот локален случај на колера по повеќе од четири децении, соопштија регионалните здравствени власти, истакнувајќи дека заразеното лице веќе...

Свет 11.06.22 | 09:30

Во Мариупол избувна епидемија на колера и дизентерија

Во Мариупол избувна епидемија на колера и дизентерија, изјави градоначалникот Вадим Бојченко и предупреди дека илјадници луѓе би можеле да заболат од колера и други...

Свет 10.06.22 | 11:32

На Мариупол му се заканува голема епидемија на колера, предупредуваат британските служби

Вториот човек на украинската воена разузнавачка служба, Вадим Скибицки, откри дека Украина моментално губи на првите линии и е целосно зависна од пристигнувањето на...

Свет 14.09.21 | 14:39

Нигерија оваа година бележи најлоша епидемија на колера досега

Нигерија моментно бележи една од најлошите епидемии на колера во земјата во последните неколку години, со повеќе од 2.300 смртни случаи оваа година. Повисоката стапка...

Свет 29.03.19 | 12:24

По циклонот во Мозамбик потврдени 139 случаи на колера

Властите во Мозамбик соопштија дека бројот на заболени од колера по разорувачкиот циклон, што ја погоди земјата се искачи на 138. Според информациите на здравствените...

Свет 22.03.19 | 18:42

После циклонот, нова катастрофа му се заканува на Мозамбик

Во Мозамбик, кој неодамна беше погоден од разорен циклон, регистрирани се случаи на колера, најмногу во пристанишниот град Беира, соопшти Меѓународната федерација на...