Ознака: Климент Охридски
Македонија 03.04.22 | 13:23

Не сакавме да објавуваме, но уште во 2019 година е решено заедничко чествување на Цар Самоил, Кирил и Методиј, Климент Охридски

Македонско-бугарската Комисија за историски и образовни прашања е важен елемент во процесот на преговори, бидејќи нејзината задача е да ја задржи дебатата по историски...

Македонија 08.12.21 | 13:53

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација составена од министерот за правда, Бојан Маричиќ, министерката за култура, Ирена Стефоска и заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи...

Култура 31.08.21 | 09:50

Објавен Конкурсот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“

Министерството за култура соопшти дека Одборот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски” распиша Конкурс за доделување на државната награда „Св....

Македонија 06.01.21 | 08:52

Бадникови гранчиња ќе се делат на влезот во Соборниот храм „Климент Охридски“ наместо во дворот

Православните христијански верници во државава денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Оваа година поради пандемијата ќе изостане...

Македонија 08.12.20 | 10:37

Заев: Свети Климент Охридски има значајна улога за македонскиот јазик и идентитет

Премиерот Зоран Заев на денот на празникот објави дека Свети Климент Охридски како духовен лидер е еден од најзаслужните во историјата во создавањето и афирмацијата...

Македонија 07.12.20 | 15:55

Џафери: Празнувањето на Климент Охридски им оддава почит на писменоста, културата и образованието

Претседателот на Собранитето Талат Џафери во лично име и од име на пратениците во парламетот, до сите православни верници упати честитка по повод празникот Св. Климент...

Калеидоскоп 25.09.20 | 20:05

Кање Вест објави икона од Климент Охридски

Американскиот рапер и кандидат за претседател на САД, Кање Вест, на Твитер објави 40-тина икони од православни светци, вклучувајќи го и Климент Охридски. Без никакво објаснување,...

Црна хроника 27.06.20 | 22:10

Сообраќајка на бул „Климент Охридски: „Алфа Ромео“ удри во мотоциклист

Сообраќајка вечерва на Бул „Климент Охридски“. Возило Алфа Ромео мито удри во мотоциклист. Поради сероозноста на повредите возачот беше префрлен во болница. Се уште...

Македонија 08.12.19 | 10:33

На нашата земја ѝ треба надеж повеќе од кога било порано, a свeти Климент е доказ дека истрајноста успева

Претседателт на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на граѓаните на Република Македонија им го честита државниот и верски празник Свети Климент Oхридски. Светиoт Климент...

Македонија 08.12.19 | 09:26

Пендаровски го честита празникот Свети Климент Охридски

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна...

Калеидоскоп 08.12.19 | 09:01

Го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител. Свети Климент Охридски македонски светец и еден од учениците на светите Кирил и Методиј...