Ознака: Ким Јонг Ун
Свет 29.11.21 | 15:46

Во Северна Кореја забранети кожените капути: Сите сакаат да изгледаат како лидерот Ким

Од Северна Кореја секогаш стигнуваат забавно-страшни вести. Смешни затоа што не можеш да им веруваш на своите очи и уши кога ги гледаш или слушаш, а страшно затоа што...

Свет 12.10.21 | 09:05

Ким Џонг Ун вети дека ќе изгради непобедлива армија

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун за време на изложбата на системот за оружје рече дека ќе изгради „непобедлива“ армија и ги обвини САД дека создаваат тензии и не...

Свет 30.09.21 | 08:58

Сестрата на Ким Јонг Ун доби унапредување

Ким Јо Јонг, помладата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, е назначена за член на Комисијата за државни работи, водечкото политичко тело во Северна Кореја,...

Свет 22.06.21 | 11:47

Сестрата на Ким Јонг-ун отфрлa секаква можност за нови преговори со САД

Ким Јо-Џонг, сестрата на лидерот на Cеверна Кореја, Ким Џонг-ун, отфрла секаква можност за продолжување на дипломатските преговори со САД, додавајќи дека тоа ќе доведе...

Свет 16.06.21 | 08:50

Ким Јонг Ун има проблеми со храната

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун изјави дека состојбата со храната во оваа изолирана комунистичка земја станува сè потензична заради пандемијата на коронавирусот...

Свет 01.06.21 | 10:34

Промени во Cеверна Кореја: Ким Џонг Ун сака да има заменик со специфични задолженија

Владејачката партија во Cеверна Кореја ги променила своите правила со цел да постави заменик на лидерот Ким Џонг Ун, кој сака да ја обнови внатрешната политика. Како...

Свет 14.03.21 | 17:27

Ким Јонг Ун не одговара на повиците и обидите за контакт од Бајден

Северна Кореја не одговорa на обидите на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да воспостави неформален дипломатски контакт, соопшти анонимен претставник...

Свет 01.12.20 | 08:15

На која вакцина ѝ верува Ким Јонг Ун?

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и неговото семејство во последните неколку недели се вакцинирани со кинеска експериментална вакцина против коронавирус, изјави...

Калеидоскоп 12.10.20 | 19:05

Ким Јонг-ун плачеше на воената парада, му се извини на народот бидејќи потфрлил во водењето на државата

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун пролеа солза пред многубројната публика, правејќи ретко извинување за, како што рече, неуспехот да ја води земјата низ бурните времиња. Аналитичарите...

Свет 01.09.20 | 14:09

Исчезна сестрата на лидерот на Северна Кореја

Каде се наоѓа сестрата на Ким Јонг Ун останува мистерија, додека се погласни се шпекулациите дека од неа се „ослободил“ родениот брат, кој е познат по егзекуцијата...

Свет 26.08.20 | 11:34

Ким Јонг-ун е жив и носи нови мерки против корона вирусот

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун побарал да се преземат мерки за спречување на корона вирусот. Како што пренесе државната агенција КЦНА, Ким исто така побарал и навреме...

Свет 24.08.20 | 09:49

Ким Јонг Ун е во кома, дел од овластувањата ги предал на сестра му

Поранешен соработник на починатиот претседател на Јужна Кореја, Ким Дае Јунг, Чанг Сонг Мин изјави дека има причини да верува оти севернокорејскиот лидер, Ким Јонг...

Свет 20.08.20 | 20:20

За да го намали нивото на стрес: Ким Џонг Ун ѝ додели поголеми овластувања на својата сестра

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун им додели повеќе овластувања на своите соработници, вклучително и на неговата сестра Ким Јо Џонг, според јужнокорејската разузнавачка...

Свет 16.07.20 | 22:27

Ким Јонг Ун ретко се појавувал во јавноста поради страв од коронаввирусот

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во првата половина на оваа година се појавуваше најмалку во јавност, од кога дојде на власт во 2012 година е објавено во денешниот...

Свет 23.05.20 | 19:39

Родман открива тајна на Северна Кореја: „Ако оваа жена се појави на ТВ знаете дека нешто не е во ред“

Легендарниот кошаркар Денис Родман изминативе години изгради необично пријателство со севернокорejcкиот лидер Ким Joнг Ун. Во јавноста се појавија шпекулации дека лидерот...

Свет 03.05.20 | 11:43

Сепак имал операција: Раната на раката на Ким Џонг-ун ја кажа вистината

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун за прв пат по 20 дена отсуство се појави во јавноста. По неколкунеделните шпекулации за неговото здравје, се појавија снимки кои ги...

Свет 02.05.20 | 09:32

Ким Јонг Ун е жив, први фотографии 20 дена откако мистериозно исчезна

Дваесет дена по неговото мистериозно исчезнување, лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун на 1 Мај се појави на отворање на фабрика, информираа државните медиуми на земјата,...

Свет 01.05.20 | 14:42

Бегалец од Северна Кореја: Ким Јонг Ун е мртов веќе недела дена, ќе објават до понеделник

Ји Сонг Хо, кој побегнал од Северна Кореја и станал пратеник во јужнокорејскиот Парламент, тврди дека 99 отсто севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун е мртов, а власта ќе...

Свет 28.04.20 | 10:18

Трамп: Знам што се случува со Ким Јонг Ун

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека има прилично јасна претстава за здравствената состојба на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, но нагласи дека...

Свет 27.04.20 | 21:02

Јужна Кореја ги негира гласините за лошото здравје на Ким Џонг Ун

Министерството за обединување на Јужна Кореја соопшти денес дека во Северна Кореја немало „необични случувања“ сугерирајќи дека гласините за лошото здравје на лидерот...