Ознака: католици
Калеидоскоп 04.04.21 | 08:51

Католиците го слават Велигден

Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Традиционално во државава централното одбележување се одржа синоќа...

Сервиси 29.03.21 | 13:18

Следниот понеделник неработен за католиците

Понеделник, 5 април 2021 година, вториот ден на Велигден е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија, соопшти Министерството за труд...

Македонија 25.12.20 | 08:56

Католчките верници денеска го прославуваат Божик

Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божик. Традиционално,...

Свет 25.12.20 | 08:44

Католиците го слават Божик, оваа година без големи семејни собири

Католичките верници ширум светот денеска го слават Божик во малку поинаква атмосфера, без големи семејни собири поради пандемијата на коронавирусот. Празникот што...

Калеидоскоп 24.12.20 | 08:09

Денеска е Бадник за католичките и дел од православните верници во светот

Католичките верници и дел од православните христијани кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Бадник, во пресрет на раѓањето на Исус Христос...

Сервиси 28.10.20 | 08:43

Први ноември е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците, 1 ноември 2020 година (недела), Празникот на сите светци е неработен ден за...

Калеидоскоп 12.04.20 | 08:58

Католиците го празнуваат Велигден

Верниците на Римокатоличката црква денеска го одбележуваат најголемиот христијански празник Воскресение Христово –Велигден. По повод празникот, бискупот скопски...

Калеидоскоп 10.04.20 | 09:06

За католиците денеска е Велики петок

За католиците денеска е Велики Петок. На денешен ден, пред две илјади години, Исус Христос со својата мака и смрт на Крстот ги ослободи луѓето од гревовите. Со својата...

Калеидоскоп 25.12.19 | 10:15

Католиците и дел од православните го слават Раѓањето Христово – Божик

Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божик. Традиционално,...

Калеидоскоп 24.12.18 | 09:47

Католиците денеска слават Бадник

Римокатоличката црква и сите христијански цркви кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Бадник, во пресрет на Божик, раѓањето на Исус Христос. Според...