Ознака: катица ќулавкова
Македонија 18.07.20 | 14:30

Ќулавкова: Научно неосновано е да се тврди дека македонскиот јазик е „писмено-регионална норма на бугарскиот јазик“

Aкадемик Катица Ќулавкова на 7 јули имаше обраќање на промоцијата на четири тома посветени на македонскиот јазик. За оваа проблематика на есен таа ќе објави подолгата...

Култура 27.05.20 | 09:06

Ќулавкова: Кога Бугарите се словенизирале, во 9 век, Македонските Словени имале развиен јазик кој е основа на општословенскиот

Кога Бугарите се словенизирале, во 9 век, Македонските Словени имале развиен јазик кој е основа на општословенскиот. Ваша предност и ваш проблем е што пола бугарско население...

Македонија 22.05.20 | 12:25

Ќулавкова: Македонскиот јазик е светски признат, останува уште политичарите да го признаат

„Јазична Македонија” се простира во и вон границите на македонската држава, исто и македонските дијалекти, пишува академик Катица Ќулавкова. Македонскиот јазик...

Македонија 29.04.20 | 18:56

Македонците толку многу си одмагаат самите себеси, што ни Господ не може да им помогне

Слушнете ја квази теоријата за македонската нација и нејзиното бугарско потекло на Денко Малески, повика академик Катица Ќулавкова, споделувајќи го контроверзното...

Македонија 09.12.19 | 09:06

Ќулавкова: Законот за јазици на ДУИ/СДСМ не гаранира ни едно општество за сите, ни мир, ни напредок, напротив

Со Законот за јазици Македонците се дискриминирани, посочува академик Катица Ќулавкова. Законот за јазици на ДУИ/СДСМ не гаранира ни едно општество за сите, ни мир,...

Македонија 07.12.19 | 12:18

Ќулавкова: Наметнувањето на албанскиот како државен јазик е хибриден напад на унитарноста

Академик Катица Ќулавкова потсети дека заедно со колегите од професорската фела на време предупредуваа за суштинските недостатоци во Законот за јазиците, кометирајќи...

Македонија 30.11.19 | 23:43

Ќулавкова за мултиетнички македонски народ: Има ли крај на ова зло?

Професорката Катица Ќулакова на твитер напиша статус, коментирајки ја изјавата на премиерот во заминување Зоран Заев кој деновиве зборува дека македонскиот народ...

Македонија 07.10.19 | 12:52

Ќулавкова: Венецијанската комисија е зрак надеж за укинување на Законот за јазиците

Венецијанската комисија е зрак надеж за ревизија и укинивање на новиот закон на јазиците во Македонија и за обнова на статусот на македонскиот на ниво на државен јазик...

Македонија 27.08.19 | 09:05

Ќулавкова: Нечиј друг интерес е промена на името на МАНУ, Преспанскиот не го наметнува тоа

Преспанскиот договор не наметнува промена на името на Македонската академија на науки и уметности, вели академик Катица Ќулавкова, додавајќи дека нечиј друг интерес...

Македонија 03.08.19 | 14:19

Ќулавкова: Ги омаловажија Власите, ги возвеличаа Албанците

Од Македонија остана само Северна, пишува денеска академик Катица Ќулавкова во својот коментар за синоќешната прослава по повод Илинден. Го испоганија и го травестираа...

Македонија 22.07.19 | 23:06

Ќулавкова му порача на Заев: Престанете да ѝ нанесувате штета на Македонија

Не знам дали премиерот на Р. Македонија има слушнато за „македонското прашање“, ама ако слушнал ќе требаше истото да го има предвид пред да даде било каква изјава за...

Македонија 06.07.19 | 09:59

Катица Ќулавкова: Кога ќе му ја заробите слободата и правото на еден народ на самоидентификација, подгответе се на реакција

Систематското и системско непочитување, изневерување и ревизија на Преамбулата на Уставот на Р Македонија со Амандманите од 2001 и со бројни други уставни и законски...

Македонија 16.06.19 | 14:36

Академик Катица Ќулафкова: Од великани до велепредавници

Академик Катица Ќулафкова го анализира зборот велик кој за арно или лошо се употребува со векови во македонскиот јазик и историја. Од великодушни луѓе и великани, преку...

Македонија 13.06.19 | 11:04

Ќулавкова: Гоце е дел од химната, а химната е симбол на државноста!

Академик Катица Ќулавкова на социјалните мрежи го искажа мислењето околу актуелното прашање за преговорите со Бугарија за револуционерот Гоце Делчев и неговата вистинска...

Македонија 03.06.19 | 08:32

Ќулафкова за приштот на јазикот: Не сакаат да кажат Македонци и македонски народ

Академик Катица Ќулафкова забележува дека политичарите на власт имаат пришт на јазикот кога треба да го употребат зборот Македонија. Некогаш странците беа тие со кои...

Македонија 17.05.19 | 19:36

Ќулафкова: Антимакедонизмот ескалира секој ден сé повеќе

Академик Катица Ќулафкова ја обвини владата на СДСМ и ДУИ и премиерот Заев за деградација на симболите на македонскиот идентитет и ентитет. Таа смета дека со Законот...

Македонија 08.05.19 | 10:55

Ќулавкова: Македонскиот идентитет ни го забетонираа како што некогаш во мостовите заѕидувале жива доилка

Македонскиот идентитет ни го забетонираа онака како што некогаш во мостовите заѕидувале жива жена – доилка, со ритуалот на свирепото жртвување, со измама, вели академик...

Македонија 05.05.19 | 19:12

Академик Ќулафкова: Папата не избриша и претвори во безличен склоп на култури

Само кога ќе помислам каква ценета култура бевме и во што ни ја претворија, не можам да се помирам! Ни да им простам на рушителите! Никогаш”, пишува во реакција на обраќањето...

Култура 30.04.19 | 12:55

Катица Ќулавкова: Која фарса!

Академик Катица Ќулавкова на социјалните мрежи реагира на новововедената државна награда 22 ноември (Денот на албанската азбука), во време кога за традиционалната „Гоце...

Македонија 28.03.19 | 13:54

Ќулавкова: Продолжува културоцидот започнат со промената на топонимите во Егејска Македонија

Академик Катица Ќулафкова на својот фејсбук профил постираше предупредување на опасноста до која би дошло како резултат на договорот со Грција. Имено, академик Ќулавкова...