Ознака: катедрала
Свет 09.04.22 | 19:22

Маж оставил бомба во катедрала во Франција

Катедралата „Сент Етјен“ во Тулуз била евакуирана кога непознат маж влегол за време на утринската богослужба и оставил пакет со рачно изработена бомба, која не била...

Свет 19.07.20 | 13:21

Мигрант од Руанда осомничен за пожарот во катедралата во Франција

Поради сомнеж за поврзаност со пожарот кој во саботата изби во катедрала од 15 век во францускиот град Нант, при што се уништени нејзините витражи и оргули, уапсен е 39...

Свет 18.07.20 | 16:15

Отворена истрага за подметнат пожар во катедралата во Нант

Јавното обвинителство на Нант отвори истрага за подметнување пожар во катедралата „Свети Петар и Павле“ во Нант, кој е изгаснат по брзата интервенција на пожарникарите....

Свет 18.07.20 | 10:33

Пожар беснее во катедралата „Свети Петар и Павле“ во Нант

Пожар избувна утрово во катедралата во градот Нант, западна Франција, јави дописникот на МИА. Пожарот не е под контрола, беснее во целосна сила, соопшти противпожарната...

Свет 18.04.19 | 11:59

Уапсен маж кој сакал да ја запали катедралата „Свети Патрик“ во Њујорк

Трисет и седумгодишен маж во средата вечерта влегол во катедралата „Свети Патрик“ во Њујорк со два канистра полни со бензин, течност за запалки и запалки, соопшти полицијата...

Свет 18.04.19 | 10:27

Се огласија ѕвоната на катедралите ширум Франција

Ѕвоната од катедралите ширум Франција се огласија синоќа во чест на изгорената црква Нотр Дам во Париз. Тие се слушале од базиликата Сакр Кер во Париз па се до Стразбур...

Свет 16.04.19 | 20:38

Нови детали за синоќешниот пожар во Нотр Дам: Противпожарниот аларм се вклучил два пати, но веќе било доцна

Досега се сослушани околу 30 лица во врска со синоќешниот пожар во катедралата Нотр Дам, соопшти претставник на париското правосудство. Најголемиот дел од нив работеле...