Ознака: кандидатура
Македонија 04.03.24 | 19:33

Силјановска – Давкова: Се покажа дека во политиката влегле аматери, мислеле дека ако ја направиме оваа отстапка од утре се отвора патот кон ЕУ

„Зошто се кандидирав повторно? Тоа го сторив од повеќе причини. Прво, поминав за време на овие четири години низ школата на демократијата како велат Англичаните за...

Македонија 01.03.24 | 12:40

Пендаровски ја најави кандидатурата

Актуелниот претседателот Стево Пендаровски ја најави граѓанската кандидатура за втор мандат и ги повика сите граѓани да дадат поддршка со потпишување во канцелариите...

Македонија 23.02.24 | 20:48

Силјановска Давкова: Состојбата во државата бара да не седиме и да коментираме од страна, време е за национално единство во секој поглед

Тешко носам одлуки, но стојам зад нив. Состојбата во која се наоѓа земјава бара од нас да не седиме како во ложа и да коментираме, туку да сториме нешто. Еден ден со право...

Култура 22.01.24 | 14:23

И Блаже Миневски се повлече, остана само Мирче Нешовски кандидат за претседател на ДПМ

Писателот Блаже Миневски денеска соопшти дека ја повлекува кандидатурата за претседател на ДПМ и нема да присуствува на закажаното продолжување на вонредното Изборно...

Свет 04.03.23 | 21:38

Внукот на поранешниот претседател Кенеди најави кандидатура за претседателските избори во САД во 2024 година

Внукот на 35-от американски претседател Џон Ф. Кенеди, Роберт Кенеди кој е еколошки активист најави можна кандидатура на претседателските избори во САД во 2024 година. „Размислувам...

Свет 16.11.22 | 08:36

Трамп ја објави кандидатура за претседателските избори во 2024

Доналд Трамп, 45-тиот американски претседател, кој ја извршуваше функцијата од 2017 до 2021 година, официјално ја поднесе својата кандидатура за следните претседателски...

Свет 21.04.22 | 19:21

Бајден сака да се кандидира за реизбор во 2024 затоа што смета дека е единствениот кој може да го победи Трамп

Се чини дека американскиот претседател Џо Бајден ќе се кандидира за реизбор во 2024 година. Како што обајвува магазинот „Хил“, повикувајќи се на два анонимни извори,...

Свет 24.01.22 | 08:53

СЗО ќе ја разгледа кандидатурата на Тедрос за втор мандат како генерален директор

Извршниот совет на Светската здравствена организација (СЗО) ќе ја разгледа кандидатурата на Тедрос Аданом Гебрејесус за втор петгодишен мандат како генерален директор...