Ознака: Калишта
Црна хроника 20.03.21 | 16:15

3.000 квадратни метри трска изгореа кај Калишта, не е првпат некој да си чисти терен за плажа

На брегот на Охридското Езеро во близина на селото Калишта опожарена е трска на површина од околу 3.000 квадратни метри, соопшти СВР Охрид. Пожарот, како што информира...

Црна хроника 13.10.19 | 16:50

Заработи кривична пријава: Стружанец бесправно си изградил автокамп во Калишта

Педесетгодишен жител на Калишта, Струшко заработи кривична пријава за бесправно градење на автокамп и два помошни објекта на подрачјето на Струга. Полицијата, како...

Калеидоскоп 01.08.19 | 17:12

Овој манастир исцелува од сите неизлечиви болести, но и ги дарува оние кои не можат да имаат деца

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена на...