Ознака: Јоаникие
Балкан 05.09.21 | 14:40

Победа на СПЦ над Ѓукановиќ: На Цетиње сепак устоличен српскот митрополит Јоаникије

Cрпската црква и народот сепак победија во Црна Гора. Денеска под силно полицико обезбедување на Цетиње беше устоличен српскиот митрополит Јоаникије.Тој со хеликоптер...

Балкан 03.09.21 | 10:21

Се очекува крвав викенд во Цетиње: Болниците ги отпуштаат пациентите, дел од жените со децата веќе заминаа

Напнато е во Цетиње, Црна Гора пред најавеното востоличување на Митрополитот на Српската православна црква (СПЦ) ) Јоаникие закажано за 5 септември. Како што пренесува...

Балкан 25.08.21 | 13:32

Устоличувањето на српскиот митрополит безбедносен проблем во Црна Гора

На територијата на Црна Гора нема, ниту ќе има странска војска, изјави денеска вицепремиерот Дритан Абазовиќ и ги повика граѓаните да не стануваат жртви на, како што...

Вести 22.08.21 | 15:41

Црногорците не го сакаат српскиот митрополит Јоаникие

Голем број граѓани се собраа денеска во Цетиње за да протестираат против устоличувањето на Јоаникиј Миќовиќ за митрополит црногорско-приморски на Српската православна...

Балкан 05.11.20 | 09:14

И владиката Јоаникије е позитивен на Ковид-19

Eпископот будимљанско-никшиќки, Јоаникије, е позитивен на коронавирус, објави службата за информации на епархијата будимљанско-никшиќка. За време на медицинската посета,...