Ознака: јавна администрација
Македонија 25.01.23 | 13:10

Гир: Потребна ви е потребна стручна, независна и професионална администрација

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска порача дека на Maкедонија ѝ била неопходна стручна, независна и професионална јавна администрација. Без тоа, како што нагласи, нема...

Македонија 18.11.22 | 08:39

Реорганизацијата, спојувањето и укинувањето на агенциите почнува од три министерства

Министерството за информатичко општество и администрација, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Министерството за економија се првите министерства...

Македонија 25.10.22 | 08:25

EK ѝ предочи на власта дека доцни со реформите во јавната админитрација

Македонија останува умерено подготвена во однос на реформата на јавната администрација и постигна ограничен напредок во спроведувањето на препораките од минатата...

Македонија 15.10.22 | 19:57

Нема отпуштања или намалување на платите во јавниот сектор, тврди Тренчевска

Навистина ми е жал што Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) излезе со шпекулации и се создаде паника. Не е вистина тоа што го велат синдикатите. Нема да има отпуштања...

Економија 15.10.22 | 18:37

Славески: Власта ќе ги намалува платите во администрацијата уште пред да го усогласи со порастот на минималната плата

Поранешниот министер за финансии Трајко Славески е песимист дека нешто значајно може да се направи сега, од оваа перспектива, за да се преживее, како што ја нарекуваат...

Македонија 13.10.22 | 12:42

Официјално: Јавната администрација ќе работи од дома

Јавната администрација делумно ќе работи од дома, ова денеска го потврди вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Намалување на прекувремената работа за преку...

Македонија 12.10.22 | 22:17

Принуден одмор или работа од дома за јавната администрација?

Денешната четиричасовна седница на Економско-социјалниот совет беше прекината, откако Владата, синдикатите и работодавачите останаа на различни страни. Претседателот...

Македонија 05.09.22 | 13:51

Администрацијата да работи од 9 до 15 часот за да се заштеди, бара КСС

Јавниот сектор да работи два часа помалку, од 9 до 15 часот, кога има најмногу дневна светлина и кога е најтопло во текот на денот, е мерката за заштеда на електична енергија...

Економија 05.09.22 | 13:48

КСС: Администрацијата да работи од 9 до 15 часот за да се заштеди струја

Јавниот сектор да работи два часа помалку, од 9 до 15 часот, кога има најмногу дневна светлина и кога е најтопло во текот на денот, е мерката за заштеда на електична енергија...

Македонија 17.08.22 | 17:56

Симовски: За вработувањата по етички клуч единствена валидна категорија е резидентно население

Директорот на за Државниот завод за статистика (ДЗС) Апостол Симовски вели дека Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) погрешно ги усогласило...

Македонија 16.08.22 | 12:34

Државно ќе работат 31,5 отсто Албанци наместо законските 24,3 оти така си пресметал министерот Алити

Според методологијата која си ја усогласил министерот за информатичко општество и администрација (МИОА) Адмирим Алити, отсега во државните институции ќе се вработуваат...

Македонија 31.03.22 | 12:23

Во државно вработени 132.088 лица, 905 повеќе од лани

Во јавниот сектор во земјава заклучно со 31 декември лани биле вработени 132.088 лица во 1.346 институции. Повеќе од половината имаат најмалку високо образование. Споредено...

Македонија 17.02.22 | 13:28

За 5 години вработени дополнителни 32.000 административци

Учеството на бројот на вработените во јавниот сектор во вкупниот број на вработени во 2016 година беше 23,2 отсто. Во 2021 година тој процент е 25,2 отсто или нови работни места...

Македонија 20.12.21 | 17:00

Само во последните 2-3 години власта вработила нови 24.000 административци

Во последниот месец се објавени огласи за близу 400 административци, a sамо во последните 2-3 години власта вработила нови 24.000 луѓе, oбјави активистот Ивор Мицковски, додавајќи...

Македонија 19.11.21 | 22:47

Во вторник на седницата на Влада ќе се решава за Ковид-мерките за администрацијата

Ковид-предлог мерките за вработените во јавната администрација и во локалната самоуправа ќе се разгледуваат в понеделник на состанок на Главниот координативен кризен...

Македонија 06.10.21 | 15:06

Сто илјади евра по вработен за Инспекторатот за јазици, само 10 илјади за Пазарниот

Инспекторатот за јазици троши 100 илјади евра по вработен, а пазарниот инспекторат 10 илјади евра по вработен, открива вториот дел од анализата на „Сакам да кажам“ околу...

Македонија 04.10.21 | 13:05

Околу 300 скриени државни органи со директори, коли и одбори цицаат пари од Буџетот, а никој не знае што работат

Војска административци се напикани во државни агенции и органи чии називи дури и тие што ги измислиле за да ги размножат како плева, не можат да ги прочитаат, а камоли...

Балкан 10.09.21 | 12:06

Задолжителна вакцинација за администрацијата во Словенија

Вработените во државната служба во Словенија мора да се вакцинираат или да покажат потврда дека прележале Ковид-19, во спротивно нема да можат да работат со странки,...

Македонија 14.08.21 | 12:53

Нема дилема: Бонусите за административците се директна предизборна корупција

На само два месеци пред локалните избори, Владата донесе уредба со која дел буџетски корисници ќе земат додаток на плата во висина до 30 отсто од износот на основната...

Македонија 05.08.21 | 12:57

Груби: Нема доволна застапеност на помалубројните заедници во јавната администрација

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедници, Артан Груби, на теркалезната маса по повод 20-годишнината на Охридскиот договор на тема „Важноста...