Ознака: Јахи Јахија
Црна хроника 11.05.21 | 16:40

ЕК си ги бара назад парите од ИПА фондовите, ОЈО поднесе обвинение против Јахија за перење пари и злоупотрба на должноста

По спроведена истрага од меѓународни рамки во која биле вклучени и меѓународните организации ОЛАФ и ЕУРОПРАВДА, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран...

Економија 29.04.21 | 14:24

Македонија треба да врати 1.2 милиони евра во ИПА фондовите, поради митото на секретарот Јахија од 38.000 евра

Македонија ќе треба да ги врати парите доделени од Европската унија преку ИПА фондовите, поради злоупотреба. Како што пренесува „Сакам да кажам“, заврши истрагата...

Македонија 03.09.19 | 12:17

Јахи Јахија пуштен од притвор

Државниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација Јахи Јахија е ослободен од притвор, јавува „Тетовасот“. На Јахија, по наредба на шефицата...

Македонија 12.06.19 | 13:50

Рускоска: Во претресите во Италија нови докази за случајот со ИПА фондовите

Во претресите што се спроведени во Италија во врска со случајот за злоупотреба на ИПА фондовите, за што се сомничат државниот секретар на Министерстото за информатичко...

Македонија 11.06.19 | 08:46

Правда за ДУИ!

Апсењето на државниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација Јахи Јахија, кадар на владејачката ДУИ, за поткуп, предизвика реакции во...

Црна хроника 10.06.19 | 13:05

Државниот секретар и раководителот биле поткупени со патувања во странство

Во текот на денешниот ден, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал на Министерството за внатрешни работи по наредба на надлежен јавен обвинител од Основното...

Црна хроника 10.06.19 | 11:26

Уапсен Јахи Јахија од ДУИ, државен секретар во МИО, поради земање провизија од тендер

Утринава, по налог на обвинителката за организиран криминал Вилма Русковска, е уапсен државниот секретар во Министерството за информатичко општество, Јахи Јахија од...