Ознака: израел – иран
Свет 15.04.24 | 09:35

Зошто Иран го нападна Израел?

Иран лансираше беспилотни летала и проектили кон Израел откако вети одмазда за смртоносниот напад врз неговиот конзулат во сирискиот главен град Дамаск. Израел не...

Економија 15.04.24 | 09:12

Ќе скокне ли цената на горивата поради случувањата на Блискиот Исток?

Ситуацијата на Блискиот Исток ја поскапе нафтата на светките берзи, а претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски за ТВ Телма вели дека...

Сервиси 14.04.24 | 17:45

Во вторник вонредна средба на министрите за надворешни работи на ЕУ иранскиот напад врз Израел

Високиот претставник на Европска Унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел соопшти дека на 16 април ќе се одржи вонреден видео состанок на министрите за...

Свет 13.04.24 | 08:38

Сè поверојатно е дека Иран ќе го нападне Израел

Откако на 1 април беше нападнат Конзулатот на Иран во Сирија, при што загинаа најмалку 13 лица, меѓу кои седуммина високи членови на Иранската револуционерна гарда, не...