Ознака: изнуда
Црна хроника 20.02.20 | 17:22

Скопјанец си ги барал назад парите што ѝ ги подарувал на девојка

Триесетипетгодишен скопјанец заработи кривична пријава од тетовската полиција. Како што соопшти СВР Тетово, против Р.И.(35) од Скопје е поднесена кривична пријава поради...

Црна хроника 13.02.20 | 11:16

Лихвар и изнудувач паднаа во мамката на една мајка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице за кривично дело Изнуда од член 258 став 1, како и обвинителен предлог...

Црна хроника 22.01.20 | 14:54

Го тепале со шипка за да им го даде „фордот“, го продале за помалку од 200 евра

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица, на возраст од 29 и 28 години, поради постоење основано сомнение...

Црна хроника 12.02.19 | 10:38

Во скопски трговски центар со смртни закани пробале да му изнудат 10 илјади евра

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против две лица за сторено кривично дело – Изнуда од член 258 став 2 во врска со став 1 и во врска со член...

Црна хроника 17.12.18 | 13:10

Филмско апсење во скопски трговски центар, жртва наместила изнудувачи

Основното јавно обвинителство Скопје поведе истражна постапка против две лица поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело – Изнуда. На двете лица...

Црна хроника 12.12.18 | 20:10

Возачот на притворен бизнисмен сакал да изнуди 150 илјади евра од неговата сопруга

Пријавениот во текот на месец ноември 2018 година ѝ упатувал сериозни закани, преку телефон, на оштетена, тврдејќи дека поседува документи со кои би можел да го извади...