Ознака: изборен модел
Македонија 08.11.19 | 08:52

На Рангелова не ѝ чини ВМРО-ДПМНЕ, не ја прашувале за мислење

Не се согласувам со политиките на ВМРО-ДПМНЕ и со тоа не очекувам да бидам дел од кандидатите за пратеници, рече Даниела Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ синоќа во дебатниот магазин...

Македонија 07.11.19 | 23:03

Новаковски: Изборниот модел на четири месеци пред избори мора да се менува со консензус

Александар Новаковски во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 рече дека изборниот модел на четири месеци пред избори мора да се менува со консензус, доколку промените...

Македонија 05.11.19 | 17:32

Заев: Со една изборна единица најмногу ќе изгуби СДСМ, па ВМРО-ДПМНЕ, а другите не губат

СДСМ поддржува промена на Изборниот модел во една изборна единица и ги охрабрува подносителите на оваа иницијатива да го отворат изборното законодавство во интерес...

Вести 05.11.19 | 09:03

Тркалезна маса за промена на изборниот модел во една изборна единица и отворени листи

Во Собранието денеска ќе се одржи тркалезна маса на тема „Промена на изборниот модел од шест во една изборна единица и отворени листи“. Тркалезната маса, како што информираат...

Македонија 30.10.19 | 11:20

Џафери смета дека партиите немаат интерес и затоа велат дека нема време да се промени изборниот модел

Претседателот на Собранието Талат Џафери смета дека кај партиите нема интерес за промена на изборниот модел и затоа велат дека нема време да се промени законот. Според...

Македонија 27.10.19 | 16:06

Сакаат отворени листи: ЛДП бара промена на изборниот модел

Претседателот на ЛДП Горан Милевски денеска повторно апелираше за промена на изборниот модел во пресрет на предвремените избори што би требало да одржат напролет. –...

Македонија 20.10.19 | 22:11

Една изборна единица и попис за Заев веднаш, за Мицкоски понатаму

Првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со спротивни ставови на премиерот Зоран Заев во однос на пописот и на изборниот модел. Заев беше оптимист дека има време...

Македонија 03.10.19 | 12:55

Мицкоски: Предлагам изборен модел со 120 изборни единици

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложи денеска изборен модел со 120 изборни единици и со еден изборен круг, така што во парламент би влегол тој што ќе освои...

Македонија 03.10.19 | 12:01

Заев: Со консензус ќе се носи одлуката за нов изборен модел

Премиерот Зоран Заев вели дека како Влада и како партија се подготвени за измени на изборниот законик и оти за нив се прифатливи и двата понудени – една изборна единица...

Македонија 25.09.19 | 13:25

Дескоска: Без консензус нема промена на изборниот модел

Министерката за правда, Рената Дескоска, не верува дека политичките партии ќе се договорат за промена на изборниот модел, што значи дека веројатно ќе останеме со шест...

Македонија 17.09.19 | 13:32

Беса бара измени на изборниот модел со 3 изборни единици

Фадил Зендели, пратеникот од движењето Беса истакна дека тие ја поддржуваат иницијативата на 12 пратеници за измени на изборниот модел, но не во целост. Зендели побара...

Македонија 17.09.19 | 12:54

Алијансата на Албанците бара осум изборни единици

Алијансата на Албанците на Зијадин Села не ја прифаќа инцијативата на 12те пратеници за една изборна единица бидејки според нив, партиите не можат да постигнат да имаат...

Македонија 08.06.19 | 11:38

Пендаровски застана зад иницијатива за помалку изборни единици и отворени листи

Претседателот Стево Пендаровски ја поддржува иницијативaтa на неколку политички партии доставена до неговиот кабинет, а која се однесува за реформа на изборниот модел...

Македонија 19.04.19 | 23:30

Избор на претседател во Собрание е монархистички потег на власта, со кој се укинува правото на глас

Елементарното демократско право се одзема на граѓаните со избор на претседател со Собрание. Од Македонија сакаат да направат апсолутистичка држава или монархија, рече...