Ознака: изборен модел
Македонија 27.12.19 | 11:24

Заев и СДСМ ќе го прифателе предлогот за кандидат за мандатар, ако ВМРО-ДПМНЕ го прифати неговиот предлог за изборен модел

Водачот на криминално-рекетарската банда на власт, Зоран Заев, предлага „трампа”! Заев и СДСМ ќе го прифателе предлогот за кандидат за мандатар, а ВМРО-ДПМНЕ да го прифатело...

Македонија 25.12.19 | 10:06

Јавна дебата во Собранието за изборниот модел

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците во соработка со Иницијативата за една изборна единица ќе одржи отворена дебата за предлог-законот за изменување...

Македонија 25.12.19 | 08:23

Јавна дебата во Собранието за промена на изборниот модел

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците во соработка со Иницијативата за една изборна единица ќе одржи отворена дебата за предлог-законот за изменување...

Македонија 14.12.19 | 15:51

Зекири: Со една Изборна единица не губат Албанците, туку ДУИ

Со 1 ИЕ не губат Албанците, туку ДУИ, напиша пратеникот Мухамед Зекири на својот Фејсбук профил. За да се уверат граѓаните дека преставниците на ДУИ по дебати ЛАЖАТ оти...

Македонија 14.12.19 | 12:48

Преговорите за изборниот модел завршија во ќор-сокак: Заев се плаши од пораз, Изборниот законик ќе ги менува на сила

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на вонредна прес-конференција денеска информира дека преговорите за Изборниот законик меѓу власта и опозицијата,...

Македонија 12.12.19 | 22:04

Премиерот во заминување побара една изборна единица за да сме имале рамноправна и демократска држава

Премиерот во заминување побара од партиите од власта и од опозицијата да ги поддржат змените во Изборниот законик за да да имаме рамноправна и демократска држава, во...

Македонија 30.11.19 | 16:05

Во април ќе се гласа според постоечкиот изборен модел, сметаат аналитичарите

Аналитичарите сметаат дека предвремените парламентарни избори во април ќе се спроведат според постоечкиот изборен модел, бидејќи нема доволно време да се воведе една...

Македонија 28.11.19 | 15:17

Премиерот во заминување за промена на изборниот модел: Најмногу губи СДСМ, па губи ВМРО-ДПМНЕ, па губи ДУИ, ама и добива

Очекувам државотворен капацитет. Партиските интереси да ги ставиме на страна кога се работи за интересот на граѓаните на државата и да го смениме моделот во една изборна...

Македонија 27.11.19 | 11:08

Џафери: Изборен модел не се менува на неколку месеци пред избори

Претседателот на Собранието Талат Џафери смета дека не е вистинскиот момент за промена на изборниот модел. Според него, тоа не треба да се прави на неколку пред изборите. Мислам...

Македонија 08.11.19 | 08:52

На Рангелова не ѝ чини ВМРО-ДПМНЕ, не ја прашувале за мислење

Не се согласувам со политиките на ВМРО-ДПМНЕ и со тоа не очекувам да бидам дел од кандидатите за пратеници, рече Даниела Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ синоќа во дебатниот магазин...

Македонија 07.11.19 | 23:03

Новаковски: Изборниот модел на четири месеци пред избори мора да се менува со консензус

Александар Новаковски во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 рече дека изборниот модел на четири месеци пред избори мора да се менува со консензус, доколку промените...

Македонија 05.11.19 | 17:32

Заев: Со една изборна единица најмногу ќе изгуби СДСМ, па ВМРО-ДПМНЕ, а другите не губат

СДСМ поддржува промена на Изборниот модел во една изборна единица и ги охрабрува подносителите на оваа иницијатива да го отворат изборното законодавство во интерес...

Вести 05.11.19 | 09:03

Тркалезна маса за промена на изборниот модел во една изборна единица и отворени листи

Во Собранието денеска ќе се одржи тркалезна маса на тема „Промена на изборниот модел од шест во една изборна единица и отворени листи“. Тркалезната маса, како што информираат...

Македонија 30.10.19 | 11:20

Џафери смета дека партиите немаат интерес и затоа велат дека нема време да се промени изборниот модел

Претседателот на Собранието Талат Џафери смета дека кај партиите нема интерес за промена на изборниот модел и затоа велат дека нема време да се промени законот. Според...

Македонија 27.10.19 | 16:06

Сакаат отворени листи: ЛДП бара промена на изборниот модел

Претседателот на ЛДП Горан Милевски денеска повторно апелираше за промена на изборниот модел во пресрет на предвремените избори што би требало да одржат напролет. –...

Македонија 20.10.19 | 22:11

Една изборна единица и попис за Заев веднаш, за Мицкоски понатаму

Првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со спротивни ставови на премиерот Зоран Заев во однос на пописот и на изборниот модел. Заев беше оптимист дека има време...

Македонија 03.10.19 | 12:55

Мицкоски: Предлагам изборен модел со 120 изборни единици

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложи денеска изборен модел со 120 изборни единици и со еден изборен круг, така што во парламент би влегол тој што ќе освои...

Македонија 03.10.19 | 12:01

Заев: Со консензус ќе се носи одлуката за нов изборен модел

Премиерот Зоран Заев вели дека како Влада и како партија се подготвени за измени на изборниот законик и оти за нив се прифатливи и двата понудени – една изборна единица...

Македонија 25.09.19 | 13:25

Дескоска: Без консензус нема промена на изборниот модел

Министерката за правда, Рената Дескоска, не верува дека политичките партии ќе се договорат за промена на изборниот модел, што значи дека веројатно ќе останеме со шест...

Македонија 17.09.19 | 13:32

Беса бара измени на изборниот модел со 3 изборни единици

Фадил Зендели, пратеникот од движењето Беса истакна дека тие ја поддржуваат иницијативата на 12 пратеници за измени на изборниот модел, но не во целост. Зендели побара...