Ознака: Итна помош
Здравје 14.08.19 | 15:12

Топлото време ги вжешти линиите на Брзата помош и го зголеми бројот на мозочни удари

Од 300 до 400 повици дневно има во Службата за Итна медицинска помош (ИМП) во Скопје, како и 100 до 120 интервенции на нивни екипи. Дневно има и десеттина колапси на јавно место...

Скопје 11.06.19 | 12:19

Итната помош од вчера има уште 6 нови возила

Новите шест амбулантски возила на Службата за Итна медицинска помош се пуштени во употреба, соопшти Здравствен дом на Скопје. Со тоа, за прв пат по подолг временски период,...

Црна хроника 07.06.19 | 16:40

Скопјанец бил претепан пред дискотека, пронајден во бесознание

Доцна синоќа од Итната медицинска помош било пријавено дека во близина на дискотека во Градски парк во Скопје, на улица бил пронајден 38-годишниот И.А., кој лежел во бесознание...

Здравје 14.05.19 | 16:07

Скопје доби нови шест возила за Итната помош, а Крушево, Кичево, К. Паланка, Берово, Струга и Дебар по едно

Министерството за здравство, денеска ги пушти во употреба новите 12 возила на Итната Медицинска помош, наменети за Скопје и за неколку градови во државата. Министерот...

Црна хроника 20.04.19 | 17:27

Првоодделенка се лизнала додека пиела вода – Итно донесена на Ургентен

Околу 12.00 часот во Полициската станица Гостивар било пријавено дека во село Топлица, гостиварско, седумгодишна ученичка паднала во кругот на училиштето и се здобила...