Ознака: Итна помош
Здравје 30.12.22 | 11:58

Итната медицинска помош со препораки за претстојните новогодишни празници

Поради претстојните прослави на Новогодишните празници, Службата за Итна медицинска помош препорачува редовно земање на терапија кај хроничните болни, да се внимава...

Црна хроника 03.12.22 | 12:34

Украдено возило на Итната помош во болницата во Кочани

Возило на Итната медицинска помош ноќеска било украдено од кругот на Општата болница со проширена дејност во Кочани. Неколку часа по настанот возилото, без видливи...

Македонија 14.09.21 | 19:38

30 починати, 572 нови случаи

Во последните 24 часа се регистрирани нови 572 случаи на Ковид-19, 30 пациенти починаа, а 694 оздравеле, информира Министерството за здравство согласно податоците од Институтот...

Здравје 29.07.21 | 13:56

Итната помош има по стотина интервенции дневно поради жешкото време

Зголемен е бројот на повици во Службата за Итна медицинска помош во Скопје, а екипите интервенираат дневно кај стотина случаи. Дневно има и од осум до десет колапси....

Црна хроника 04.04.21 | 15:03

Koроната беше посилна: Почина возачот на Итната помош од Прилеп

Возачот во прилепската Брза помош за кого Македонија собираше донации за лекување, ја загуби биитката со коронавирусот. И покрај желбата на целата нација Гоце Илиески...

Црна хроника 15.02.21 | 17:20

Исповед на синот кој ја загуби мајка си во лифт: Мајка ми ја боцкаше шоферот, сестрата и докторката не знаеа што да прават

Цела година молчев, чекав Обвинителството да ме повика да дадам исказ, за тоа како мајка ми почина заглавена во лифт, откако Брзата помош дојде кај нас дома брзо, ама...

Македонија 03.02.21 | 17:33

Mорале и да го реанимираат: Доктор и сестра породиле бебе во возило на Итна помош

Повик во струшката Брза помош ноќта на 1 февруари, не навестил за драмата која следувала во возилото, каде екипата на свет донела здраво машко новороденче. Главните актери,...

Скопје 28.08.20 | 10:58

Брзата помош со девет возила ќе патролира низ Скопје за време на празникот Успение на Пресвета Богородица

За време на празникот Успение на Пресвета Богородица, службата за итна медицинска помош ќе работи со девет медицински екипи на подрачјето на град Скопје, а во кругот...

Здравје 31.12.19 | 14:18

Итната медицинска помош ќе работи 24 часа за време на празниците

Службата за Итна медицинска помош со домашно лекување во состав на ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје” известува дека за време на новогодишните празници ќе се грижи за...

Црна хроника 21.10.19 | 15:20

Млад скопјанец скокнал вчера од втор кат, екипа на Итна помош веќе била во станот

Синоќа во Полициската станица Центар било пријавено дека на бул. „Кирил и Методиј“ скокнало лице од стан на втор кат. Полициски службеници излегле на местото и било...

Црна хроника 08.10.19 | 12:55

Брза помош повикана во Обвинителството по доаѓањето на Боки 13

Дваесттина минути по доаѓањето на Бојан Јовановски во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција каде што треба да даде исказ за „Рекет“, во зградата...

Здравје 14.08.19 | 15:12

Топлото време ги вжешти линиите на Брзата помош и го зголеми бројот на мозочни удари

Од 300 до 400 повици дневно има во Службата за Итна медицинска помош (ИМП) во Скопје, како и 100 до 120 интервенции на нивни екипи. Дневно има и десеттина колапси на јавно место...

Скопје 11.06.19 | 12:19

Итната помош од вчера има уште 6 нови возила

Новите шест амбулантски возила на Службата за Итна медицинска помош се пуштени во употреба, соопшти Здравствен дом на Скопје. Со тоа, за прв пат по подолг временски период,...

Црна хроника 07.06.19 | 16:40

Скопјанец бил претепан пред дискотека, пронајден во бесознание

Доцна синоќа од Итната медицинска помош било пријавено дека во близина на дискотека во Градски парк во Скопје, на улица бил пронајден 38-годишниот И.А., кој лежел во бесознание...

Здравје 14.05.19 | 16:07

Скопје доби нови шест возила за Итната помош, а Крушево, Кичево, К. Паланка, Берово, Струга и Дебар по едно

Министерството за здравство, денеска ги пушти во употреба новите 12 возила на Итната Медицинска помош, наменети за Скопје и за неколку градови во државата. Министерот...

Црна хроника 20.04.19 | 17:27

Првоодделенка се лизнала додека пиела вода – Итно донесена на Ургентен

Околу 12.00 часот во Полициската станица Гостивар било пријавено дека во село Топлица, гостиварско, седумгодишна ученичка паднала во кругот на училиштето и се здобила...