Ознака: иринеј
Балкан 28.06.22 | 08:55

Иринеј бачки: СПЦ ниту го фаворизира, ниту може да го забрани името МПЦ

Српската православна црква е неправедно обвинета за фаворизирање на името Македонска православна црква, иако не го користи во ниту еден од официјалните документи,...

Калеидоскоп 23.11.20 | 17:43

Мистериозен млад човек среде литургија на погребот на Иринеј го извади мобилниот

За време на целата литургија, погреб и церемонија одржана во чест и во името на патријархот Иринеј, граѓаните на Србија имаа можностда видат мало, црно, непознато момче. Покрај...

Калеидоскоп 23.11.20 | 10:51

Црн гулаб леташе над телото на патријархот: Присутните тврдат дека тоа било божји знак

Поглаварот на Српската православна црква, српскиот патријарх Иринеј (90), вчера беше  погребан во криптата во Храмот Свети Сава во Врачар. Литургијата започна во 9 часот,...

Балкан 22.11.20 | 10:25

Почна погребот на патријархот Иринеј

Во храмот Свети Сава во Белград штотуку започна погребната церемонија на која последен поздрав ќе му се испрати на српскиот патријарх Иринеј, кој пред два дена почина...

Балкан 21.11.20 | 16:14

Се дезинфицира стаклото под кое е изложен Иринеј, верниците без маска го бакнуваат ковчегот

Светиот архиерејски синод на Српската православна црква (СПЦ) денеска соопшти дека за време на молитвата за испраќање на патријархот Иринеј, што ќе се одржи во Соборниот...

Балкан 20.11.20 | 14:12

Тридневна жалост во Србија поради смртта на патријархот Иринеј

Поради смртта на патријархот на СПЦ, Иринеј во Србија ќе биде прогласена тридневна жалост, одлучи српската влада. Поглаварот на Српската православна црква почина утрово...

Балкан 20.11.20 | 13:21

Патријархот Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава

Упокоениот српски патријарх Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Белград, јави РТС. Патријархот Иринеј, ако нема поинаку одрдено во својот тестамент,...

Калеидоскоп 20.11.20 | 08:43

Имал една желба: Еве што барал патријархот пред да почине!

Патријархот српски Иринеј(90), кој се лекуваше во ковид болницата во Карабурма поради инфекција со коронавирусот, немал поинаков третман од останатите пациенти и јадел...

Балкан 20.11.20 | 08:07

Се зарази на погребот на Амфилохије: Почина српскиот патријарх Иринеј

Српскиот патријарх Иринеј почина денеска од компликации од новиот коронавирус. Иринеј беше примен во болница во Белград на 5 ноември поради Ковид-19. Неговата здравствена...

Балкан 15.11.20 | 10:38

Хоспитализиран српскиот патријарх Иринеј поради влошена здравствена состојба предизвикана од Ковид-19

Српската православна црква потврди дека српскиот патријарх Иринеј е хоспитализиран во воената болница Карабурма, поради влошена здравствена состојба предизвикана...

Балкан 04.11.20 | 21:59

Патријархот на Српската православна црква позитивен на коронавирусот

Патријархот Иринеј бил заразен со коронавирус и бил примен во специјалната ковид болница во Белград, објави вечерва Српската православна црква (СПЦ). Како дел од редовната...

Балкан 08.09.20 | 17:05

СПЦ прифаќа само дека Косово е дел од Србија, вели патријархот Иринеј

Патријархот на Српската православна црква (СПЦ) Иринеј изјави денеска дека единствениот договор што СПЦ го прифаќа е оној во кој Косово е дел од Србија. Тоа е апсолутно...

Калеидоскоп 28.08.20 | 22:33

Српскиот патријарх Иринеј наполни 90 години

Српскиот патријарх Иринеј денеска, на големиот верски празник Успение на пресвета Богородица, наполни 90 години. Тој е 45-от српски патријарх, а на тронот на СПЦ го наследи...