Ознака: Ирина Бухова Сотирова
Македонија 01.06.22 | 11:33

Матичните лекари под притисок на Бухова да гласаат за реизбор на Старделова за претседателка на Лекарската комора?!

Изборите за нов прв човек на Лекарската комора на Македонија и воопшто избор на ново раководство веќе наликуваат на парламентарните во последните циклуси. Притисоци,...

Македонија 24.01.22 | 17:10

Бухова да не дава политички изјави, туку да го покаже резултатот од КОВИД тестирањето на Зечевиќ

Бухова да не дава политички изјави, туку да го покаже резултатот од КОВИД тестирањето на секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Бухова наместо да биде...

Македонија 24.01.22 | 12:02

Бухова: Градоначалникот Пецаков по закон морал да седи дома веднаш по тестирањето за ковид-19

На крајот од 2020 година изменет е Законот за заштита на населението од заразни болести и додаденa е нова законска одредба според која секое лице што се тестира за ковид-19,...

Македонија 23.01.22 | 16:29

Пецаков ќе ги тужи Бухова и ДСЗИ за клевета, несовесно работење и изнесување заштитени податоци во јавност

Со внимание ја проследив онаа провладина хајка и разглобувањето до најситните детали околу моето тестирање за ковид, надополнето со многу политика. Веројатно тезата...

Македонија 14.09.21 | 20:11

Инспекторите не затекнале цивили на лице место во ковид центрите

Инспекторите на Државниот здравствен и санитарен инспекторат не затекнале цивили на лице место во ковид центрите во државата по направените вонредни надзори изминатите...

Македонија 11.11.20 | 13:26

ДСЗИ: Нема случај на внатрешен пренос на коронавирусот во градинките и училиштата

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) до овој момент нема регистрирано внатрешна трансмисија на коронавирус внатре во градинките и училиштата. Претежно...

Македонија 07.10.20 | 17:18

По епидемиолошките анкети на позитивни наставници ќе се знае колку ученици ќе бидат во изолација

Во Државниот санитарен и здравствен инспекторат во моментов пристигаат податоци од училиштата во кои има по еден позитивен наставник, а после епидемиолошката анкета...

Македонија 09.08.20 | 20:59

Директорката на ДЗСИ во самоизолација, заразен член на нејзиното семејство

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат доктор Ирина Бухова Сотирова е во 14-дневна самоизолација поради контакт со близок член на семејството,...

Македонија 01.05.20 | 12:28

Николов: Директорката на ДСЗИ Бухова, наместо за граѓани работи за партијата, бараме нејзино разрешување

Игор Николов, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес конференција побара разрешување на директорката на ДСЗИ, Бухова. И додека се наоѓаме во екот на борбата со корона...

Здравје 30.04.20 | 14:45

Сотирова-Бухова: Лицата во изолација и самоизолација да го почитуваат протоколот за излегување

Лице кое е ставено со решение на Државниот санитарен здравствен инспекторат ДСЗИ позитивно на ковид-19 за лекување и изолација може да го напушти местото каде што е изолирано...