Ознака: Ирена Стефоска
Култура 24.02.21 | 14:32

Оваа година е напуштен прицнипот „по малу за сите“, а дел од корисниците аплицирале со копи-пејст проекти кои изминатите години биле поддржани

Оваа година е напуштен принципот „по малу за сите“ бидејќи таквиот принцип ја обесмислува културата и ја убива креативноста. Верувам дека културната јавност ќе го...

Култура 24.02.21 | 12:12

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерката за култура Ирена Стефоска

Во тек е прес-конференција на министерката за култура, Ирена Стефоска на која се соопштуваат резултатите од Годишнитe конкурси за финансирање проекти од национален...

Култура 04.02.21 | 09:44

Струмичките актери не отстапуваат од барањето да се поништи изборот за директор на Центарот за култура „Антон Панов“

Струмичките актери не отстапуваат од барањето да се поништи изборот за директор на Центарот за култура „Антон Панов“ и тој став ѝ го пренесоа на министарката Ирена...

Македонија 15.01.21 | 18:22

Почна со работа Националната комисија за УНЕСКО

Националната комисија за УНЕСКО на Република Македонија денеска ја одржа конститутивната седница, на платформата Зум. По службена должност претседател на Комисијата...

Култура 19.12.20 | 20:23

Стефоска од Небрегово: Раѓањето на Конески да не го користиме за минатото, туку за мудар чекор кон иднината

Во 2021 Македонија ќе ја прославува 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески, и тој јубилеј ќе се случува во време на големи искушенија, рече денеска министерката за...

Култура 17.12.20 | 15:46

Отворена е нова буџетска програма за културно наследство во опасност

Отворена е нова буџетска програма за културно наследство во опасност. Започнаа конзерваторско-реставраторските интервенции на црквата „Св. Ѓорѓи“ во Курбиново, а...

Култура 26.11.20 | 16:11

Стефоска: Заев не може да ѝ помогне на Бугарија, бугарското општество мора самото да се справува со темните страни од своето минато

Премиерот Заев не може да ѝ помогне на Бугарија, оти бугарското општество мора самото да се справува со темните страни од своето минато, рече денеска министерката за...

Култура 26.11.20 | 12:50

Стефоска: Премиерот Заев не може да и помогне на Бугарија да се справи со своето темно минато

Министерката за култура, Ирена Стефоска на денешната прес конференција, по новинарско прашање околу вчерашното интервју за бугарски медиум на премиерот Зоран Заев,...

Македонија 21.10.20 | 17:41

Министерката за култура назначена за претседателка на комисијата за УНЕСКО

Министерката за култура Ирена Стефоска е назначена за претседателка на националната комисија за УНЕСКО. Владата донесе решение за измена и дополнување на решението...

Здравје 07.10.20 | 17:08

Министерката за култура Ирена Стефоска во самоизолација

Министерката за култура Ирена Стефоска во стасут на Фејсбук ја информира јавноста дека оди во самоизолација, откако член од нејзиниот Кабинет имал потитивен тест на...

Култура 07.10.20 | 14:34

Министерката за култура во самоизолација

Министерката за култура, Ирена Стефоска, е во самоизолација откако било потврдено дека член од нејзиниот кабинет е позитивен на Ковид-19. Таа вели дека ќе ги извршува...

Култура 23.09.20 | 16:45

Црквата во Курбиново ќе добие статус на добро во опасност

Суштинската грижа за недвижното, движното и нематеријaлното богатство е врвен приоритет на новоименувата министерка за култура Ирена Стефоска, која денеска на прес-конфренција...

Култура 01.09.20 | 11:44

Да раскрстиме со варварското однесување кон културното наследство, бидејќи тоа нè носи во пропаст, порача новата министерка за култура Ирена Стефоска

Веднаш зборувам за одговорност и постојано ќе зборувам за одговорност затоа што ми е совршено јасно дека ние како држава единственото нешто со што располагаме и со...

Македонија 31.08.20 | 15:40

Стефоска ја презеде функцијата од Исмаили: Културата е единственото нешто со што располагаме

Eдинственото нешто со што располагаме и со што можеме да бидеме препознаени и прифатени во светски контекст е културата, рече новата министерка за култура Ирена Стефоска,...

Црна хроника 13.12.19 | 13:20

Провалата во домот на пратеничката Стефоска за МВР е само обиена врата

Станот на независната пратеничка Ирена Стефоска вчера бил обиен и целосно испревртен, потврди пратеничката во изјава за „Република“ иако изненадена дека медиумите...

Македонија 23.05.19 | 14:04

По оставката на Богоевски, шарените бараат оставка и од Туфекџиќ и Стефоска

Здравко Савески, граѓанскиот активист, член на Левица и еден од најборбените учесници во протестите низ изминатите години по оставката од пратеникот ПАвле Богоевски,...