Ознака: Институт за јавно здравје
Македонија 10.02.21 | 12:36

МАНУ откри поголем број варијанти на ковид-19 во Македонија што се внесени од странство

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 1 до 7 февруари, тестирани се вкупно 14.398 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно...

Здравје 05.01.21 | 13:03

За 27,9 отсто е намалена смртноста од ковид-19 во Македонија во однос на минатата недела, вели ИЈЗ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 28 декември 2020 до 3 јануари 2021г. тестирани се вкупно 10.778 материјали во лабораториите во кои се...

Македонија 24.11.20 | 09:27

Скопје и натаму со најголем број нови случаи и највисока инциденца, најзастапена групата на лица над 60 години

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември 2020г. тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува...

Македонија 11.11.20 | 12:59

За една недела се регистирани 7.280 нови позитивни на ковид-19 од 35 града во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје, што се однесува на периодот од 2 до 8 ноември, тестирани се вкупно 19.719...

Здравје 20.10.20 | 11:55

Во Гевгелија е регистирана највисока неделна инциденца на заразени со ковид-19, покажува извештајот на ИЈЗ

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до 18 октомври 2020 година тестирани се...

Здравје 16.10.20 | 12:23

ИЈЗ вчера со музика го прослави рекордот од 535 новозаразени со Ковид-19

Додека јавноста ги очекуваше новите бројки на заразни од Ковид-19, а новотестираните стоеа пред зградата на Институтот за јавно здравје, во самата зграда се одвивала...

Македонија 14.10.20 | 13:09

За 87 отсто е зголемена бројката на новозаразени со ковид-19 за разлика од минатата недела

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 5 до 11 октомври  тестирани се вкупно 13.028...

Македонија 12.10.20 | 18:53

Вирусот опасно се шири: Исто како вчера, 23 отсто од тестираните за ковид-19 се позитивни

Ширењето на коронавирусот во Македонија никако да стивне, напротив се шири со несмалено темпо, а тоа го покажуват и денешните бројки. Министерството за здравство информира...

Здравје 22.09.20 | 13:26

6,7 проценти од починатите од Ковид-19 во државата не стигнале до болница!

Изминатата недела според податоците од Институтот за јавно здравје биле регистрирани за 35 проценти повеќе лица позитивни на ковид-19 во споредба со претходно анализирана...

Здравје 16.09.20 | 09:43

Лабораторијата за вирусологија при ИЈЗ меѓународно оценета со максимален успех

Лабораторијата за вирусологија при Институтот за јавно здравје го помина со максимален успех надворешниот тест на компетентност за детекција на SARS-CoV-2, спроведен од...

Здравје 09.09.20 | 17:09

Најмногу новозаболени од ковид-19 се на возраст од 30 до 39 години

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 31 август до 6 септември 2020г, тестирани...

Здравје 19.08.20 | 09:20

За една недела 75 деца до 19 години се заразиле со Ковид-19 во Македонија

Во периодот од 10 до 16 август, 75 лица до 19 години се заразиле со Ковид-19 во Македонија, се вели во редовниот извештај на Институтот за јавно здравје. Според ИЈЗ, Регистрирани...

Македонија 29.07.20 | 10:18

Најголем процент од заболените се на возраст од 50 до 59 години

Најголем процент од новозаболените во периодот од 20 до 26 јули се лица на возраст од 50 до 59 години (22,3 отсто), а поголем број заболени се регистрира и кај лица на возраст...

Здравје 21.07.20 | 11:29

Зголемен е бројот на починати од ковид-19, најмногу се заразени лица меѓу 40 и 49 години, покажа неделниот извештај на ИЈЗ

Министерството за здравство информира дека Институтот за јавно здравје денес го објави неделниот извештај за периодот од 13 до 19 јули 2020 година, кој што покажува намалување...

Здравје 08.07.20 | 11:17

ИЈЗ: Зголемен е бројот на заболени со ковид-19 на возраст од 20 до 39 години, но опаѓа бројот на вкупно новозаразени

Министерството за здравство информира дека неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на бројот на...

Балкан 08.06.20 | 10:17

Црногорскиот институт за јавно здравје бара објаснување од колегите во Србија

Институтот за јавно здравје на Црна Гора ќе испрати барање за појаснување до колегите од Србија, откако беа објавени информациите дека во земјата над 4.000 пациенти со...

Здравје 20.05.20 | 12:24

Институт за јавно здравје доби апарат што ќе прави тестови за Ковид-19 за 30 минути

Автоматизиран молекуларен RT-PCR апарат и тестови за детекција на корона вирусот, со кои за 30 минути ќе се добие резултат, со донацијата денеска беше предадена на Институтот...

Здравје 14.05.20 | 14:03

Вработените во Институт за јавно здравје, два месеци немаат земено плата, а владата набавува морска риба и скап алкохол

Додека Владата и Спасовски трошат на ангро, распишуваат милионски тендери и делат бизниси во четири очи стотина медицински лица вработени во Институтот за јавно здравје...

Здравје 06.04.20 | 23:14

Според Институтот за јавно здравје во Македонија 63 здравствени работници имаат Ковид-19

Регистрирани се 63 случаи на заболување меѓу здравствени работници, објави вечерва Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Пријавени се вкупно 15 нови случаи на COVID-19 од 5 градови....

Здравје 20.03.20 | 10:52

Филипче: Ова се хероите кои ги изработуваат тестовите за коронавирус

Ова се моите колеги од Институтот за јавно здравје, авторизираната лабораторија во која се изработуваат тестовите за коронавирус. Ова се хероите кои деноноќно се на...