Ознака: Илир Демири
Македонија 06.06.24 | 08:29

Пациентите стравуваат за своите животи, Демири и Манолева си прават роденденски журки во Министерството за здравство

Власта на СДС и ДУИ го донесе македонското здравство во колапс.Три недели не се врши санација на хируршките сали. Три недели пациентите чекаат за хируршка интервенција,...

Македонија 03.06.24 | 18:21

Антикорупциска ќе ги казни Џафери и Демири до 500 евра ако не се откажат од двојните функции

Државната комисија за спречување корупција уште во саботата ги предупреди Талат Џафери и Илир Демири дека треба да ги почитуваат законите и затоа што се дел од новиот...

Здравје 31.05.24 | 18:59

Стручниот колегиум на Кардиохирургија остро реагира на изјавите на Демири: На овој човек ќе му се дозволи да ја доведува стручноста на специјалистите?

Стручниот колегиум од Државната кардиохирургија денеска во реакција на синоќешната изјава на министерот за здравство Илир Демири вели дека тој „лиферувал безброј...

Здравје 30.05.24 | 19:25

Министерот за здравство бара од Владата итно да се смени компресорската станица за да проработат хируршките сали

Министерот за здравство Илир Демири денеска испратил допис до Владата во кој бара итно и неодложно да се промени компресорската станица на Клинички центар за да проработат...

Здравје 27.05.24 | 16:32

Демири: Зошто да ја разрешам, сте се фатиле околу Бесија, таа не ги вработи 18 лица, тие се од лани вработени

Зошто да ја разрешам, кажа министерот за здравство, Илир Демири на новинарско прашање зошто не е разрешена организациската директорка на Клиниката за Токсикологија,...

Здравје 27.05.24 | 16:18

Хируршките сали вo Клинички центар остануваат затворени, се чека одговор од германска лабораторија од каде доаѓа смрдеата

Министерот за здравство, Илир Демири, информираше дека досега никој не поднел оставка за крахот што се случи во здравствениот систем по проблемот со компресорските...

Македонија 27.05.24 | 14:04

Министерот Демири не понесе одговорност за лошата миризба на Хирургија

Десет дена цела држава, цела Македонија се прашуваше што се случува со Хирургија, министерот на СДС/ДУИ Илир Демири денеска конечно излезе од скривалиштето за да каже...

Македонија 27.05.24 | 13:01

Сте се фатиле околу Бесија, таа не го прекршила законот, им порача Демири на новинарите

Зошто да ја разрешам, кажа министерот за здравство, Илир Демири на новинарско прашање зошто не е разрешена организациската директорка на Клиниката за Токсикологија,...

Македонија 27.05.24 | 12:29

Ги чекаме анализите од Германија: Демири објасни зошто биле затворени хируршките сали

Некаде пред 30 години се градени салите и тогаш е поставена инсталацијата за снабдување со кислород. Точно 30 години е компресорската станица. Пред месец дена имаше хаварија...

Македонија 16.05.24 | 17:22

Демири: Ако го суспендирав директорот на Токсикологија пред избори, ќе го сфатевте тоа како политичка кампања

Министерот за здравство во техничката влада, Илир Демири, изјави дека разрешувањето на директорот на Клиниката за токсикологија, Данил Петровски, не е политичка кампања....

Македонија 15.05.24 | 10:24

Д-р Беќаровски чека извинување од министерот Демири: Се надевам дека објавата е без Ваше знаење и одобрение

Откако на фејсбук страната на Министерството за здравство беше објавено дека разрешувањето на медицинскиот директор на клиниката д-р Данил Петровски е разрешен од...

Здравје 26.04.24 | 16:18

Министерот за здравство не знае дали Токсикологија, која се поплави, е осигурана, ама е сигурен дека организациската директорка оди на работа и не се паркира пред влезот на Клиниката

Министерот за здравство Илир Демири не знае дали Клиниката за Токсикологија која синоќа се поплавила е осигурана, но според него, не е законски ако Клиниката не е осигурана...

Македонија 26.04.24 | 16:09

Демири: Ако Клиниката за токсикологија не била осигурена, менаџментот треба да преземе одговорност

Хаваријата со цевката од парно на Токсикологија е санирана. Не е законски ако Клиниката не е осигурена и менаџментот на институцијата треба да преземе одговорност,...

Македонија 22.04.24 | 17:05

Министерот за здравство денеска ќе го разреши медицинскиот директор на Токсикологија д-р Петровски, а за економската директорка Иљази вели нема ниту едно прекршување

Министерот за здравство Илир Демири денеска најави дека ќе го разреши медицинскиот директор на Клиниката за токсикологија д-р Данил Петровски, а за економската директорка...

Македонија 22.04.24 | 16:58

Демири во одбрана на организациската директорка на Токсикологија: Тој рекол да не се даваат изјави, ама не кажа дали може изјави на албански

Министерот за здравство Илир Демири денеска на прес-конференција најави дека ќе го разреши медицинскиот директор на Клиниката за токсикологија, Данил Петровски. Тој...

Здравје 15.04.24 | 16:01

Демири бара трпение од приватните специјализанти кои стапија во штрајк, им ветува повисоки примања по изборите

Министерот за здравство Илир Демири бара трпение од приватните специјализанти кои денеска стапија во штрајк и најавува дека по изборите ќе се избори со ребаланс на...

Здравје 15.03.24 | 13:28

Пристигнаа вакцини за возрасни против голема кашлица

Вакцините ДиТеПер за возрасни се пристигнати во државава и заинтересираните уште од денеска можа да примат ревакцина во вакциналните пунктови, информираше денеска...

Здравје 07.03.24 | 12:09

Од прогласувањето на епидемија на голема кашлица во Скопје досега се вакцинирале повеќе од 22 илјади лица

Министерот за здравство Илир Демири информира дека по прогласувањето на епидемија на голема кашлица во градот Скопје досега се вакцинирани повеќе од 22 илјади лица. Како...

Здравје 29.02.24 | 11:16

Ќе има системско решение за лекувањето на Леонид, но не во време на техничка Влада, вели министерот за здравство

Министерот за здравство Илир Демири денеска на новинарско прашање во врска со случајот на Леонид Индов изјави дека владата и Министерството за здравство се комплетно...

Здравје 29.02.24 | 10:53

Демири: Посветени сме и ќе најдеме решение да му се помогне на Индов, за системско решение ќе зборуваме по изборите

Министерот за здравство Илир Демири денеска на новинарско прашање во врска со случајот Леонид Индов изјави дека Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе...