Ознака: ИЕ 4
Македонија 16.07.20 | 19:10

Николоски: Заев не успеа да победи дома и покрај масовниот поткуп, притисоците и уцените

Носителот во четвртата изборна единица, Александар Николоски, преку видео порака се заблагодари на сите кои излегоа на вчера одржаните предвремени парламентарни избори...

Македонија 15.07.20 | 20:15

До 19 часот во општина Гевгелија излезноста е 62 отсто

Општина Гевгелија надмина излезност од 62 отсто на запишаните гласачи кои до 19 часот, во мирен избирачки ден го дадоа својот глас на вонредните парламентарни избори....

Македонија 15.07.20 | 20:09

Во општина Новаци до 19:00 часот гласале 64 насто

Во пелагониските општини Могила и Новаци, кои територијално припаѓаат на Изборната Единица-4, изборниот процес се одвива непречено и без забелешки. Претседателот на...

Македонија 15.07.20 | 19:00

Новаци и Гевгелија расположени за гласање

Новаци го држи рекордот по излезност до 17 часот на парламентарните избори кои се оджуваат денеска. Според податоците од ДИК своето право на глас го оствариле 60 отсто...

Македонија 15.07.20 | 13:47

Истокот масовно гласа – најголем одѕивот во ИЕ 3 и ИЕ 4

ДИК го објави третиот пресек на денот во 13 часот. Според податоците објавени на официјалната страница на ДИК, ИЕ 3 29,72%, а најмала во шестсата изборна единица, каде што...

Македонија 15.07.20 | 13:34

Како гласаат поголемите општини – прилепчани излегле во најголем број

До 12.50 часот излезноста е најголема во ИЕ 3 18,95%, а најмала во шестсата изборна единица, каде што своето право го оствариле само 9,26% од запишаните гласачи. Во поголемите,...