Ознака: хуан гуаидо
Свет 15.09.21 | 10:34

Несудениот „демократски“ претседател на Венецуела обвинет за проневера

Венецуелскиот државен обвинител Тарек Вилијам Саб денеска покрена кривична постапка против опозицискиот лидер Хуан Гуаидо за наводно преземање контрола врз компанијата...

Балкан 05.07.19 | 09:39

Гуаидо подготвен за разговори со Мадуро

Лидерот на опозицијата во Венецуела, Хуан Гуаидо, рече дека е подготвен за дијалог со претседателот на државата, Николас Мадуро, за да најде решение за кризата, а во исто...

Свет 09.03.19 | 13:44

И власта и опозицијата го повикале народот на улица

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро и неговиот противник, лидерот на опозицијата Хуан Гваидо, ги повикале своите приврзаници денес да излезат на улиците и покрај...

Свет 04.03.19 | 18:42

Гуаидо се врати во Венецуела

Опозицискиот лидер на Венецуела Хуан Гуаидо, како што вети, денеска се врати во земјата. Гуаидо, кој се самопрогласи за привремен претседател на Венецуела и беше признат...

Свет 03.03.19 | 19:40

Гуаидо го повика народот на општи демонстрации в понеделник

Лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гуаидо ги повика жителите на Венецуела утре да учествуваат на општи демонстрации, што се совпаѓа со неговото враќање во земјата. Тој...