Ознака: хонорарци
Македонија 14.04.21 | 16:26

Taсевски: Oдредени копилиња од парите што ги земаат од мене како хонорарци на Заев ми се закануваат

Актерот Сашо Тасевски го коментира владиниот список на хохорарци.Тој ги нарекува „копилиња“ кои платени со наши пари му се закануваат и плукаат. Нема да ви биде многу...

Македонија 12.04.21 | 22:47

Meѓу владините хонорарци се синот на Самка, сестра на пратеничка од СДСМ, претседателот на СДММ

Во Македонија додека граѓаните преживуваат од ден за ден, власта своите партиски војници дебело ги наградува со хонорари, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, откако...

Македонија 12.04.21 | 18:46

Кои се тројцата хонорарци што владата продолжува да ги крие?

Владата денеска под притисок од јавноста го објави списокот со луѓето што земале високи хонорари за работи задачи кои не се многу јасно дефинирани како работни задачи. Но...

Македонија 10.04.21 | 15:34

Имињата на хонорарците ќе се објават од понеделник

По реакциите во јавноста, oткако во медиумите се објавија текстови за хонорарците во Владата, портпаролот на Владата, Душко Арсовски објави дека по анализите и консултациите,...

Македонија 10.04.21 | 00:12

За владиниот портпарол, со објавувањето на хонорарците во Владата се крши нивната приватност

Портпаролот на Владата, Душко Арсовски, во емисијата „360 степени“ на Алсат изјави дека хонорарците се граѓаните на Македонија кои не ги штити Законот за работни односи. Арсовски...

Македонија 09.04.21 | 23:14

Владата в понеделник ќе ги објави имињата на 58-те хонорарци

Во понеделник ќе бидат објавени имињата на 58 хонорарци кои биле ангажирани од Владата во декември и на кои им се исплатени хонорари од околу 37 илјади евра за еден месец. Вакво...

Македонија 06.04.21 | 12:14

Кои се тајните хонорарци на Владата – за две години исплатени им се повеќе од милион евра

Граѓаните знаат колку кафе или вода испиле премиерот и министрите, но знаат ли за тајните хонорарци и за фактурите што биле исплаќани преку авторската агенција „Артпицк“. Наодите...

Балкан 16.01.21 | 08:48

Фриленсерите во Србија ќе основаат верска заедница за да избегнат даноци

Некои хонорарци во соседна Србија се сетиле како да се ослободат од обврската да плаќаат данок – сакаат да основаат верска заедница, пишуваат порталите во регионот. Сепак,...