Ознака: граничен премин
Македонија 01.09.21 | 08:54

Од денеска ПЦР тест или вакцина и за влез и за излез од Македонија

Од денеска стапуваат на сила мерките што Владата ги воведе на граничните премини. За влез и за излез од земјава ќе се бара сертификат за извршена вакцинација односно...

Сервиси 29.08.21 | 18:20

На Табановце се чека час и пол за излез од државата

На ГП Табановце попладенво за излез од државата времето на чекање е 90 минути, на останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и...

Сервиси 27.08.21 | 18:24

Гужва на Табановце: За излез од државата се чека до 45 минути

Поради зголемена фреквенција на возила на граничниот премин Табановце времето на чекање за излез од државата е 30 до 45 минути. На останатите гранични премини, од македонска...

Сервиси 19.08.21 | 14:25

На Табановце за излез од Македонија се чека два часа

На граничниот премин Табановце за излез од Македонија попладнево се чека околу два часа. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања...

Сервиси 18.08.21 | 20:36

На Табановце за излез од Македонија се чека половина час

На граничниот премин Табановце за излез од државата има чекање околу 45 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез...

Македонија 12.08.21 | 23:40

Граничниот премин „Прешево“ меѓу Македонија и Србија затворен поради пожар

Граничниот премин „Прешево“, меѓу Македонија и Србија е обвиен во чад, а според снимките што ги постираат патници кои сакаат да влезат кај нашиот северен сосед, се работи...

Сервиси 11.08.21 | 20:36

На Табановце за излез се чека половина час

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, на места коловозите се влажни, а фрекфенцијата е со умерен интензитет. На граничниот премин Табановце се бележи...

Македонија 03.08.21 | 18:30

Возилата се пренасочуваат кон Дојран: Пожарот го затвори граничниот премин „Богородица“

Поради пожарот што попладнево избувна на потегот меѓу месноста Милци и Граничниот премин „Богородица“, сообраќајот на овој граничен премин е во прекин и возилата...

Сервиси 02.08.21 | 08:32

Како сите да тргнаа за Грција: На ГП Богородица за излез од државата се чека околу еден час

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. Поради зголемена фреквенција на возила, на ГП Богородица времето на чекање за излез...

Сервиси 25.07.21 | 09:56

Гужви на Богородица и Табановце, се чека и до 45 минути за влез и за излез

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за влез...

Македонија 18.07.21 | 15:42

Отворен времен граничен премин на тромеѓето Македонија-Албанија- Косово

Времениот Граничен премин Стрезимир – Рестелица на македонско-косовската граница од денеска и официјално е отворен за минување на граѓаните на двете држави, во присуство...

Сервиси 18.07.21 | 09:18

Одрони на дел од патиштата, нема задржувања на граничните премини

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен,...

Сервиси 15.07.21 | 19:45

Привремено пуштен во употреба граничниот премин кон Косово, Стрезимир-Рестилица

Граничниот премин Стрезимир-Рестилица на македонско-косовската граница, од 18 јули до први септември ќе биде отворен за минување за граѓаните од двете земји, информираше...

Црна хроника 15.07.21 | 16:51

Запалено комбе предизвика прекин на сообраќајот до граничниот премин Делчево

Поради интервенција врз запалено возило на Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) од Делчево во моментов во застој е сообраќајот на патот Делчево – Ѕвегор –...

Сервиси 06.07.21 | 10:51

И денеска „врие“ на овој граничен премин: Утрово колони возила чекаат да ја поминат македонската граница

Утрово на граничниот премин „Богородица“ за влез во соседна Грција има повторно гужва. Според видео камерите утрово од македонска страна за влез во соседството се...

Балкан 01.07.21 | 12:14

Грција најави отворање на сите копнени гранични премини

Отворање на сите копнени гранични премини на Грција со соседните земји, меѓу кои и Ники/Меџитлија и Дојран кон  Македонија и тоа со 24-часовно работно време, почнувајќи...

Македонија 21.06.21 | 10:21

Уште еден влез кон Грција: На 1 јули се отвора граничниот премин Меџитлија

Градоначалникот на грчката општина Преспа, Панајотис Пасхалидис, најави дека на 1 јули ќе бидат отворени граничните премини Ники (Меџитлија) кон Македонија и Кристалопиги...

Црна хроника 18.02.21 | 22:04

Му понудил 50 евра на полицаец да влезе во Македонија со неговото дете

Денеска во 13.10 часот на граничниот премин Блато, на влез во Република Македонија, полициски службеници го лишиле од слобода А.Г.(43) од Република Албанија. При вршење на...

Македонија 29.09.20 | 12:31

Искинато македонско знаме се вее на граничниот премин Ќафасан

Искинато државно знаме на Република Македонија се вее на поставениот јарбол на граничниот премин Ќафасан, спротивно на член 6 од Закон за употреба на грбот, знамето...

Патувања 26.08.20 | 20:13

Албанија од почетокот на август ја посетите над 33 илјади македонски државјани

За време на викендот преку граничниот премин „Блато“ на македонско-албанската граница кај Дебар, минале околу 2.600 патници, што претставува рекордна бројка во изминатиот...