Ознака: граничен премин
Патувања 14.05.24 | 09:56

Нов проблем на граница: Ако имате вакви возила, не тргнувајте за Грција

Во Грција стапи на сила нов закон кој се однесува на електрични, хибридни и други возила кои користат алтернативни горива како течен или природен гас кои користат фериботи...

Сервиси 03.05.24 | 11:30

Велигден кај соседите: На „Богородица“ и денес гужва – се чека повеќе од половина час

Голем број од граѓаните решија верскиот празник да го поминат во некоја од соседните земји. Зголемена фреквенција на возила се забележува на граничниот премин „Богородица“...

Македонија 20.04.24 | 16:09

Тошковски: Отворање на граничен премин кај Маркова нога ќе биде од значење за развивање на туризмот

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски во текот на денешниот ден оствари работни посети на Одделението за внатрешни работи Ресен, Полициската станица за граничен...

Економија 21.02.24 | 20:17

Грчките земјоделци повторно го блокираа граничниот премин Богородица кон Македонија

Грчките земјоделци од северниот дел на земјата и вечерва периодично го затворија граничниот премин Богородица кон Македонија за сообраќај на сите возила, јави дописничката...

Балкан 04.12.23 | 17:12

Албанските гранични премини како банкомат: Запленети три милиони еврa

Албанската полиција во периодот од јануари до ноември годинава запленила три милиони евра кои не биле пријавени на граничните премини, како што предвидува законот,...

Свет 24.11.23 | 09:36

Повторно е отворен мостот меѓу Канада и САД, кој беше затворен по експлозија на автомобил

Граничниот мост меѓу САД и Канада, затворен завчера по експлозија на автомобил во близина на Нијагарините водопади, денеска е повторно отворен, објавија канадските...

Свет 12.11.23 | 08:45

Граничниот премин Рафа денеска повторно ќе биде отворен

Граничната управа на Газа објави дека преминот Рафа на границата со Египет денеска повторно ќе биде отворен за оние кои поседуваат странски пасоши. Евакуацијата од...

Македонија 05.11.23 | 11:09

Kолони возила заглавени на Табановце уште од утрово: За излез од Македонија се чека и над половина час

Гужва и застој утрово има на граничниот премин Табановце за влез во Србија дознава „Курир“. Според информации на портаслот од терен, утрово се чека и до половина час...

Сервиси 31.08.23 | 07:48

Завршија гужвите на границите

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....

Сервиси 07.08.23 | 19:00

Гужви при излез од Македонија: На „Богородица“ и „Табановце“ се чека и по еден час

На граничните премини „Богородица“ и „Табановце“, поради зголемена фреквенција на возила, времето на чекање за излез од државата е околу еден час. На останатите гранични...

Сервиси 07.08.23 | 07:42

Гужвите не стивнуваат: За влез и излез од Македонија се чека еден час

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен,...

Сервиси 23.07.23 | 14:33

Пекол топло, нервоза, а редиците никако да се намалат: Не престануваат гужвите на граница

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, а на граничните премини Табановце, Пелинце и Богородица се чека по еден час за влез...

Сервиси 19.07.23 | 14:12

Низ граничниот премин Прешево-Табановце дневно поминуваат 24.000 возила

За 24 часа на граничниот премин Прешево-Табановце во двата правца поминале околу 24.000 возила, јави Данас, повикувајќи се на извори во Граничната полиција на Србија. На...

Сервиси 14.07.23 | 19:32

Гужва пред викендот: На ГП „Табановце“ зголемена фрекфенција на возила

На Граничниот премин „Табановце“ за влез во државата се бележи зголемена фреквенција на возила, а времето на чекање е околу 30 минути. На останатите гранични премини...

Сервиси 03.07.23 | 07:58

Тргнувајте: Нема гужви на граничните премини

ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: Од 1 јули до 31 август на државните патишта во Македонија се воведува летен времен режим на сообраќај со кој се забранува движење на тешки...

Сервиси 18.06.23 | 09:23

На границата со Грција има блага гужва, за излез од земјава се чека барем 30 минути

На граничниот премин Богородица има зголемена фреквенција и чекањето за излез е околу 30 минути. На останатите гранични премини од македонска страна нема подолги задржувања...

Сервиси 09.06.23 | 08:40

Времето ги пишмани: Гужвите на границите уште не се почнати

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...

Македонија 17.02.23 | 13:57

Наскоро уште една сообраќајна врска од Гевгелија до граничниот премин

Во изминатиот период на целата територија на општина Гевгелија беа реализирани повеќе проекти , беа направени повеќе зафати за подобрување на комуналната, патната...

Балкан 08.02.23 | 21:55

Турција отвора уште два гранични премини со Сирија

Турција работи на отворање на уште два гранични премини со Сирија за да се овозможи проток на хуманитарна помош во соседната земја, изјави турскиот министер за надворешни...

Балкан 28.12.22 | 10:29

Косовските власти го затворија главниот граничен премин „Мердаре“

Косово денеска го затвори својот најголем граничен премин, откако патниот правец беше блокиран од демонстранти од српска страна на границата, во знак на поддршка на...