Ознака: Гордана Силјановска
Македонија 25.01.21 | 12:19

Силјановска: Aко одбиете да ги дадете податоците на пописот глобата е 200 до 300 евра а не затвор!

Професорката Гордана Силјановска ги побива зборовите на директорот на Заводот за статистика Апостол Симовски дека ако граѓаните одбијат да се попишат ќе има казна...

Македонија 30.08.20 | 18:35

Силјановска: Незамисливо е да има вицепремиер за борба со корупција кога државата има Антикорупциска комисија

Гордана Силјановска Давкова, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница за избор на влада изјави дека СДСМ само ја повтори програмата од 2016 затоа што...

Македонија 30.08.20 | 14:26

Силјановска до Заев: Немојте да правите Бекетов театар на апсурдот, ни се смеат амбасадите

На денешната седница за избор на Влада во Собранието, Гордана Силјановска Давкова укажа за класичното непознавање на процедурите на Зоран Заев, кој од позиција на мандатар...

Македонија 29.08.20 | 12:59

Силјановска до Џафери: Не го почитувате деловникот, не може да изигрувате собраниски командант

На седницата за избор на влада, професорката Гордана Силјановска му посочи на претседателот на Соранието Талат Џафери, дека тој не може да биде парламентарен командант...

Македонија 04.07.20 | 15:51

Силјановска до Царовска: Пропаста на економијата започна кога вие станавте вицепремиер за економски прашања

Пропаста на економијата драга Мила започна кога Вие станавте Вицепремиер за економски прашања. Па, кога видовте дека сѐ оди удолу се скривте во глувчешка дупка и почнавте...

Скопје 02.07.20 | 22:01

Силјановска до Шилегов: Среќа, Петре пешки одам, не ми требаат ваучери за такси

Носителот на Изборната единица 1 Гордана Силјановска Давкова преку статус на Фејсбук му одговори на градоначалникот на Скопје Петре Шилегов кој јавно ја прозиваше...

Македонија 02.07.20 | 19:07

Силјановска до Димитров: За Преспанскиот договор ќе одговарате кривично

Кривична одговорност ќе има за тие што надвор од законот и уставот го променија името и го потпишаа Преспанскиот договор, порача носителката на опозицијата Гордана...

Македонија 01.07.20 | 20:09

Силјановска по втор пат го затна Политико: Ова не е само машки шовинизам, туку и примитивизам

Со смиреност и директност, по втор пат, носителката во ИЕ1, од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и коалицијата „За Обнова на Македонија“, Гордана Силјановска – Давкова буквално му...

Македонија 25.03.20 | 19:27

Гордана Силјановска: На социјалдемократи не им личи товарот на кризата да го префрлат на најсиромашните

Професорката Гордана Силјановска на својот фејсбук профил проговори за актуелните состојби во државата предизвикани од вонредната состојба поради корона вирусот. Опасноста...

Македонија 18.03.20 | 21:46

Силјановска: Добро е што Уставот прецизира за што се однесува вонредната состојба

Во македонскиот Устав има посебна глава што се однесува на вонредна и воена состојба, а пристапот е рестриктивен, а не екстензивен и кај нас вонредна состојба може да...

Македонија 11.03.20 | 19:20

Силјановска: Верувам дека обновата е пред портите на Македонија

Во 1994 година се збогував со политиката, реков никогаш повеќе само ќе ја проучувам. Минатата година го прекршив зборот, не попусто, си го запознав прекрасниот народ. Видов...