Ознака: голо брдо
Музика 02.07.24 | 11:30

Преку традиционалните македонски песни македонскиот е поврзан како еден единствен народ, кој, за жал, во минатото бил разделен

Македонската пејачка Андријана Јаневска во Горица ја промовираше нејзината прва книга „Македонското традиционално народно пеење во: Мала Преспа, Голо Брдо и Гора“....

Македонија 12.01.24 | 22:10

Македончињата во Требиште, Голо Брдо, добија новогодишни пакетчиња

Македонско друштво „Илинден“ – Тирана, во соработка со Ракометниот клуб „Енхалон“ од Струга и поддршка од Хуманитарна организација „Свети Спас“ од Скопје, распредели...

Балкан 27.12.23 | 14:38

Бугарски пасош во Албанија се купува на Фејсбук, како што може да купиш детска играчка

По скандалот со купувањето потврди за „букарско потекло“ во село Острени, Голо Брдо, што го открија новинарите на Фикс Фаре на Топ чанел, нов скандал открива Клан телевизија. Под...

Балкан 21.12.23 | 14:50

Уапсени три лица за издавање лажни потврди за бугарско потекло во Голо Брдо

Албанската полиција од Булќиза, каде територијално припаѓа областа Голо Брдо, приведе три лица вработени во административната единица Острени, под сомнение за издавање...

Балкан 28.11.23 | 20:42

Kатастрофална состојба на Македонците во областа Голо Брдо, со денови се без струја

Македонското друштво „Илинден”- Тирана остро реагираше за состојбата создадена по обилните снежни врнежи, кои ги блокираа патиштата во Голо Брдо, каде Македонците...

Балкан 27.11.23 | 14:13

Голо Брдо три дена без струја

Поради лошите временски услови, со обилни врнежи од снег, ветер и температури до 10 степени под нулата, Македонците во областа Голо Брдо деновиве се соочуваат со веќе...

Македонија 14.09.23 | 12:37

Јотова во Голо Брдо во пресрет на пописот, Ковачевски уверува дека Албанија гарантира попис согласно сите светски стандарди

Имаме гаранција од страна на Владата на Албанија, која е членка на НАТО дека пописот во таа земја ќе биде спроведен согласно сите светски стандарди, стандарите Евростат,...

Балкан 14.09.23 | 08:28

Јотова во Голо Брдо кај Македонците ќе отвори бугарско училиште

Потпретседателката на Бугарија Илијана Јотова денеска во Албанија во делот населен со Македонци ќе отвори бугарско училиште. Овој чекор на официјална Софија доаѓа...

Македонија 25.10.22 | 18:34

На неколку јазици објавена Резолуцијата за правата на Македонците во Албанија

Федералната унија на европските националности (ФУЕН), ја објави Резолуцијата со која се поддржуваат Македонците во Албанија во барањата за надминување на проблемите...

Балкан 18.09.22 | 10:40

МД „Илинден”- Тирана достави барање до претседателката на албанскиот парламент за формирање две македонски општини, Голо Брдо и Гора

Македонското друштво „Илинден”-Тирана достави барање до претседателката на албанскиот парламент Линдита Никола, со кое од име на Македонците се бара формирање две...

Сервиси 23.01.22 | 23:26

Македонците во Голо Брдо завеани и без струја три дена

Македонците во областа Голо, на албанско – македонска граница и оваа зима не ги одминаа проблемите со кои се соочуваат по обилни снежни врнежи, по кои е познат овој планински...

Македонија 23.01.22 | 18:52

Три дена завеани и без струја Македонците во Голо Брдо

Македонците во областа Голо, на албанско – македонска граница и оваа зима не ги одминаа проблемите со кои се соочуваат по обилни снежни врнежи, по кои е познат овој ...