Ознака: голема богородица
Сервиси 27.08.20 | 14:03

Утре е голем и тежок празник, почеток на сите празници – постојат повеќе адети

Утре православните верници ќе го чествуваат големиот верски празник, Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица, а воедно овој ден е прогласен за неработен. Од...

Сервиси 23.08.20 | 20:27

Лек за болести и неплодност: Овој петок напијте се вода со ронка боја од иконата на Богородица

Во петок православните верници ќе го празнуваат Успението на Пресвета Богородица, кој е еден од најзначајните празници посветени на пресвета Богородица. Затоа народот...

Сервиси 14.08.20 | 08:45

Почнува Богородичниот пост

За православните христијански верници денеска почнува двонеделниот Богородичен пост, кој е посветен на Успението на Пресвета Богородица. Овој пост е востановен во...

Скопје 28.08.19 | 15:43

Скопјани даруваа крв по повод празникот Голема Богородица

Општинската организација на Црвен крст – Центар во соработка со Институтот за трансфузиона медицина и оваа година по 17-ти пат ја реализираaт традиционалната крводарителска...

Македонија 28.08.19 | 11:25

Мисајловски: Убав ден, Македонци, каде и да сте

Убав ден Mакедонци каде и да сте, нека ни е честит и за многу години големиот празник Успение на Пресвета Богородица, посака потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски,...

Економија 28.08.19 | 11:07

Со намалувањето на старосната граница за пензионирање исправена голема неправда кон рударите

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска синоќа присуствуваше на свечена седница на Општина Пробиштип по повод 28 август, Ден на рударите. Таа во своето...

Македонија 28.08.19 | 10:25

Мицкоски: Да се избориме за подобар живот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски им го честита празникот Успение на Пресвета Богородица на сите верници од христијанска вероисповед со искрени желби...

Скопје 28.08.19 | 09:08

Во манастирот во Матка се одбележува Успение на Пресвета Богородица

Во манастирот во Матка крај Скопје денеска со Света Божествена Литургија и со народен собир ќе биде одбележан христијанскиот празник Успение на Пресвета Богородица...

Калеидоскоп 28.08.19 | 08:49

Заветот на овчарот: Легендата за ордијата во Скребатно на Голема Богородица

На празникот Успение на Пресвета Богородица во кругот на обновената црква во селотo Скребатно се подготвува и дели ручек за 5.000 луѓе, со што се продолжува заветот даден...

Калеидоскоп 28.08.19 | 08:42

Денеска го славиме животот: За многу години, Успение на Пресвета Богородица

Денеска е Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица), Празник на мајката на животот Именден празнуваат: Марија, Мара, Марена, Марица, Марјан, Маријана… Меѓу дванаесетте...

Калеидоскоп 28.08.19 | 08:38

На Голема Богородица жените треба да го направат ова – помага против болести и неплодност

Денеска е Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица. Од повеќето празници посветени на пресвета Богородица овој е еден од најзначајните. Затоа народот овој...

Калеидоскоп 28.08.19 | 08:31

Зошто имињата на родителите на Богородица ги нема во Библијата?

На 22 септември нашата црква го празнува денот на родителите на Марија, мајката на Исус. Дали ги знаете нивните имиња? Веројатно не. Нема да ги дознаете ни доколку сте...

Калеидоскоп 27.08.19 | 16:45

Утре сите патишта водат во Скребатно: Во манастирот се дели ручек за 5.000 луѓе според заветот од пред 2 века

Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица — значаен христијански празник кај православните, католиците и протестантите, посветен на смртта на Марија, мајката...

Сервиси 27.08.19 | 15:13

Жени, утре напијте се вода со ронка боја од иконата на Богородица

Утре православните верници ќе го празнуваат Успение на Пресвета Богородица, кој е еден од најзначајните празници посветени на пресвета Богородица. Затоа народот овој...

Сервиси 17.08.19 | 18:49

Помага против болести и неплодност: На Голема Богородица жените треба да го направат ова

Идната среда православните верници ќе го празнуваат Успението на Пресвета Богородица – Голема Богородица. Од повеќето празници посветени на пресвета Богородица овој...

Сервиси 17.08.19 | 15:11

Идната среда е Голема Богородица и неработен ден за православните христијани

Идната среда на 28 август е Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица, а тој ден е неработен за православните верници во Република Македонија. Тој е последен...