Ознака: Франкфурт
Здравје 10.10.20 | 16:53

Полициски час во Берлин и Франкфурт поради зголемениот број на новозaбoлени

Поради зaгрижувaчкото зголемување на инфекциите со кopонавирусот во последните неколку денови од денеска во Берлин е зaбрaнето работењето на баровите и рестораните од...

Свет 31.01.20 | 13:13

Брегзит ќе му донесе на Франкфурт повеќе од 30 банки и 3.500 работни места

Банкарскиот центар во Франкфурт е еден од победниците по излегувањето на Велика Британија од Европската унија, се вели во истражување на „Ландесбанк“ Хесен-Тиринген...

Свет 17.11.19 | 19:40

Се судрија авиони на аеродром во Франкфурт

Авион на јужнокорејската авиокомпанија Кореан Ер се судрил со авион на Ер Намибија по слетувањето на франкфуртскиот аеродром. Сударот се случил во саботата во 18.20 часот...

Свет 07.07.19 | 14:04

Евакуација на десетици илјади луѓе во Франкфурт, се деактивира бомба тешка 500 килограми

Илјадници луѓе се евакуирани утрово од кварт во Франкфурт во кој се наоѓа седиштето на Европската централна банка, бидејќи германските власти се подготвуваат да деактивираат...