Ознака: Фонд за иновации
Македонија 27.01.21 | 13:46

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против Коста Петров

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски најави кривична пријава за директорот на Фондот за иновации, Коста Петров, за којшто тврди дека го прекршил законот со тоа...

Македонија 25.01.21 | 20:26

Арсовски: Коста Петров јавно, без грам совест, призна дека сторил кривично дело, обвинителството треба да реагира

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, во вечерашното издание на „24 Анализа“ на ТВ 24 го праша директорот на Фондот за иновации Коста Петров дали му е забранет влез...

Македонија 16.01.21 | 12:10

Дали СДСМ преку државни пари си плаќа партиска кампања? Директорот на ФИТР си снима промотивни видеа

Дали преку Коста Петров и Фондот за иновации СДСМ со државни пари си плаќа партиски кампањи? Ваквото прашање се наметна откако беше обелоденето дека директорот на Фондот...

Македонија 09.01.21 | 13:09

Дали парите од Фондот за иновации ќе завршат во провладините медиуми пред локалните избори?

Во новинарските кругови наголемо се зборува дека и покрај забраната за државно финансирање на медиумите власта наоѓа начини да ги финансира оние медиуми кои што се...

Македонија 10.11.20 | 08:57

Јован Деспотовски разрешен од директорската функција во Фондот за иновации, на негово барање

Владата донесе Одлука за давање на претходна согласност на Управниот одбор на Фондот за иновации и технолошки развој, да го разреши Јован Деспотовски од должноста директор...

Македонија 30.09.20 | 18:52

Наместо во џебот на СДСМ, со 10.500.000 евра можеа да се купат комјутери за 35 илјади ученици

Потсетувајќи на конкурсот од 2018 година, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски, со проста математика ја објасни апсурдноста на трошењата на СДСМ и изјавата на новата...

Економија 03.09.20 | 13:07

ФИТР: Македонија се искачи за две места на листата на Глобалниот иновациски индекс

Продолжува напредокот на Македонија на листата земји кои вложуваат во иновации и иновациска структура што резултира во економски напредок. Како што посочуваат од Фондот...

Економија 26.12.19 | 09:15

Ќерката на пратеничката Александрова зема плата од Фонд за иновации, а мајка ѝ тврдеше дека била волонтерка

Сара Александрова, ќерката на пратеничката Емилија Александрова веќе шест месеци зема плата од Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), а мајка и тврдеше дека...

Економија 22.10.19 | 20:34

Фондот за иновации доби буџет зголемен за 12 пати

Владата на денешната 160-та редовна седница донесе одлука за давање согласност на „Програма за измени и дополнувања на Среднорочна програма за работа на Фондот за иновации...

Економија 29.09.19 | 15:14

„Пауерад Инт“ Струмица добила грант од 220 000 евра за украдена и ископирана апликација

Фондот за криминални иновации на СДСМ им служи како приватна фирма единствено за испумпување пари. Заеви и СДСМ преку Фондот за криминални иновации испумпаа над 10.5...

Македонија 03.09.19 | 14:50

Тортевски за Ордановски: Толку ли е во паника дека ќе му се открие криминалот со измислена иновација

Адвокатот Александар Тортевски извесно време е во твитер војна со братот на новинарот Сашо Ордановски, Ванчо Ордановски, кој на твитер го користи името @mindplumber. Имено,...