Ознака: фонд за иновации и технолошки развој
Македонија 11.11.20 | 09:40

Коста Петров е новиот директор на Фондот за иновации и технолошки развој

Коста Петров, потпретседател на СДСМ е новиот директор на Фонд за иновации и технолошки развој (ФИТР). Петров доаѓа на местото на Јован Деспотовски, кој побара да биде...

Економија 27.12.19 | 14:00

Фонд за иновации: За две години пораснавме 57 пати

Со претставување на пет од редицата успешни приказни, Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска ги презентираше остварените резултати во изминатите две...

Економија 22.12.19 | 10:02

Фондот за иновации објави втор јавен повик за финансирање предлог проекти

Фондот за иновации и технолошки развој го објави вториот јавен повик за финансирање на предлог проекти. Вкупниот буџет за повикот изнесува 6 милиони евра. Со овој повик...

Економија 28.09.19 | 16:24

ФИТР демантира: „Еленица Струмица“ не добила пари од државата

Фондот за иновации и технолошки развој ги оцени како полуинформации и невистини обвинувањата изнесени од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашниот и денешниот прес, а кои се однесуваат...

Економија 27.09.19 | 15:31

Да работеше владата на проекти колку што работи на скандали, Македонија навистина ќе блескаше

Да работеше владата на Заев на проекти колку што работи на скандали и афери, Република Македонија навистина ќе блескаше. Вака блеска само криминалот, корупцијата и бизнис...

Економија 26.09.19 | 16:38

Куновска до Заев: Одјавете ја државава од ОН дури сте таму, на еден трошок

Поранешната пратеничка од СДСМ, актерката Софија Куновска, реагира на наводите од порталот „Инбокс 7“ за скандал во кој фирма на семејството Заеви добила засега непозната...

Македонија 26.09.19 | 10:59

Куновска: Одјавете ја државава од OН дури сте таму, на еден трошок

Одјавете ја државава од OН дури сте таму, на еден трошок, му порача поранешната пратеничка од СДСМ и актерка Софија Куновска на Зоран Заев. Таа реагира на наводите од...

Економија 25.09.19 | 15:57

Дали фирми поврзани со Заев изнеле милиони од Фондот за иновации?

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) ѝ дал поддршка на фирмата „Пауерад“ од Струмица, објавено е на 17 септември во 10 часот и 21 минута на Фејсбук страницата на...

Македонија 31.08.19 | 10:00

И да добила грант, зарем да не ја регрутираме?

Премиерот Зоран Заев на вчерашната собраниска седница образложи зошто ја предложи Нина Ангеловска од „Групер“ за нова министерка за финансии. Грант, таа компанија...

Македонија 31.08.19 | 09:43

Нина Групер и снаата на Цветанка Ласкова ортачки во скандалот со 300.000 евра од Фондот за иновации

Нина Ангеловска, новата предлог-кандидатка за министер за финансии во Владата на Зоран Заев, била дел од скандалот со доделување средства преку Фондот за иновации, на...

Македонија 13.07.19 | 12:03

Индиска компанија го обвинува Ванчо Орданоски дека претставил нивни уред за мерење на загадувањето како свој

Претставници на индиската команија Оизом, базирана во градот Ахмедабад, за Република потврдуваат дека Фондот за иновации и технолошки развој спонзорирал компанија...

Македонија 05.07.19 | 09:07

Тортевски: Братот на Орданоски земал 350.000 евра од Владата за измислена иновација

Адвокатот Александар Тортевски објави индиции за сериозен криминал. Тој вели дека братот на Сашо Ордановски, Ванчо, кој на Твитер го користи името @mindplumber од државата...

Економија 25.06.19 | 13:35

Владиниот Фонд за иновации одбил проект за материјалот на иднината

Погрешна процена, слаби политички конекции или обичен реваншизам од балкански тип се меѓу можните опции поради кој владиниот Фонд за иновации одбил проект за материјалот...

Економија 07.02.19 | 09:35

Оној кој има срце нема гаќи – вие, народните пратеници, имате кожени гаќи!

Актерката Весна Бејби Петрушевска реагира на „згрозеноста“ на пратеничката Емилија Александрова за интересот на јавноста за информацијата дека нејзината ќерка е...

Твитови 03.01.19 | 08:03

Толку од иновациите на Фондот за иновации

Толку од иновациите, од фондот за иновации.#TooHarsh? pic.twitter.com/SEb1CTRUJz — Мастер Бејтс (@221Cumberlock) January 1, 2019

Македонија 09.12.18 | 19:56

Фондот за иновации пак испумпува државни пари: Бизнис партнер на Макрадули „лапнал“ тендер во четири очи

Компанијата „БРИГАДА ДИЗАЈН“ од Скопје, без тендер, во четири очи, добила две јавни набавки со вкупна вредност 2.632.815 денари (42.810 евра) за наводно организирање на настани...