Ознака: фолксваген
Калеидоскоп 10.01.22 | 15:28

Повеќе нема да се произведува седан верзија на „Пасат“

„Фолксваген“ официјално му стави крај на производството на седанот „Пасат“. Германската компанија одлучи повеќе да не го произведува ова возило со четири врати во...

Свет 08.07.21 | 15:05

„Фолксваген“ и „БМВ“ казнети со 875 милиони евра поради картелско здружување

Европската комисија ги казни германските производители на автомобили „Фолксваген“ и „БМВ“ со вкупно 875 милиони евра поради здружување во картел со цел да ја спречат...

Технологија 28.06.21 | 11:36

„Фолксваген“ планира до 2035 година во Европа да продава само елчектрични автомобили

Европа ќе биде првиот континент каде што „Фолксваген“ ќе продава исклучиво автомобили со електрични мотори. Според најавите од компанијата такво нешто ќе се случи...

Свет 25.09.20 | 13:33

„Фолксваген“ ќе плати отштета на свои работници во фабрика во Бразил за тортура од пред половина век

Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ соопшти дека ќе им исплати отштета од 6,4 милиони американски долари на поранешните работници во една бразилска...

Свет 18.07.20 | 16:02

Фолксваген е најзадолжената компанија во светот

Според најновите студии за време на кои се истражуваше бизнисот на околу 900 компании, германскиот Фолксваген е најголем задолжен. Според најновите истражувања, германската...

Свет 04.12.19 | 10:53

Германските власти извршија претрес во канцелариите на Фолксваген

Германските власти извршија претрес во канцелариите на Фолксваген, како дел од истрагата за манипулација со тестови за емисии на издувни гасови кај дизел возила, со...

Балкан 20.11.19 | 09:33

Хрватска почнува преговори со Меркел за инвестиција на „Фолксваген“

Хрватската влада денеска се очекува да отвори разговори со германската канцеларка Ангела Меркел за пристигнувањето на Фолксваген во Хрватска, објави министерот за...

Балкан 17.10.19 | 09:26

Бугарија со ексклузивна понуда за Фолксваген

Со цел да се обезбеди договор за новата фабрика на Фолксваген, Бугарија е подготвена двојно да ги зголеми субвенциитете што ги нуди, пишува германскиот весник Франкфуртер...

Свет 14.10.19 | 10:35

Поради аферата „Дизелгејт“ 470.000 Германци го тужат „Фолксваген“

Поради аферата „Дизелгејт“ 470.000 Германци покренаа тужби против автомобилската компанија „Фолксваген“. Станува збор за сопственици на возила купени по 1 ноември 2008...

Економија 05.10.19 | 15:27

Заев повторно излажа, „Фолксваген“ воопшто не ја разгледувал Македонија во финалната фаза за инвестиција

Атомобилскиот гигант „Фолксваген“ воопшто не ја разгледувал Македонија во финалната фаза за инвестиција, објави потпретседателот нан ВМРО ДПМНЕ Александар Николски...

Свет 12.07.19 | 18:33

Македонија никогаш не била во игра – Измир победи во трката за Фолксваген

Надзорниот одбор на “Фолксваген” објави дека избрал локација за фабрика во близина на западниот крајбрежен град Измир, Турција. Според привчните информации, во новата...

Економија 27.06.19 | 18:29

Владата молчи за „корпата“ од „Фолксваген“!

Пред два дена беше обелоденето дека менаџментот на „Фолксваген“ ги дисквалификува Србија и Македонија од можноста за инвестирање во овие две земји, а наскоро ќе одлучи...

Вести 25.06.19 | 13:07

Тимоние, Дудуш, Тевдоски наместо Анѓушев, Фолксваген – сите порази на Заев удрија по грбот на жителите на Љуботен

Полициската акција во Љуботен која по ништо не се разликува од полициските акции во Лазарат или на ЦИА во Колумбија, во времето на Пабло Ескобар, на пример, доаѓа во точно...

Економија 25.06.19 | 11:58

Фолксваген не мисли дека блескаме – Германскиот гигант ја дисквалификува Македонија

Менаџментот на „Фолксваген“ ги дисквалификува Србија и Македонија, а наскоро ќе одлучи дали ќе инвестира околу 2 милиони евра во Турција или Бугарија. „Фолксваген“...

Свет 13.03.19 | 11:19

„Фолксваген“ со раст на профитот во 2018 и покрај аферата „дизелгејт“

Германскиот автомобилски гигант „Фолксваген“ соопшти дека минатата година ја завршил со раст на профитот и на приходите и покрај огромните трошоци во врска со аферата...

Економија 29.01.19 | 23:30

ПресингТВ: Дали бомбата на Заев е предвреме фрлена петарда? – Нема одлука за отворање фабрика во Македонија

На почетокот на месецов како „бомба на Заев“ беше објавена веста дека германски гигант решил да инвестира во Македонија, а потоа дури беше објавено дека тој гигант...

Калеидоскоп 20.01.19 | 19:17

Фолксваген ќе мора да плати казна во висина од 12 милиони евра

Германскиот производител Фолксваген ќе мора да плати казна во висина од милијарди рупии (повеќе од 12 милиони евра) во Индија. Паричната санкција ќе мора да ја платат...