Ознака: фискални сметки
Македонија 06.02.20 | 12:22

Суми и до 10.000 евра: Обвинителството ги покажа фискалните сметки од луксузната гардероба на Боки

Обвинителството на денешното рочиште ги покажа фискалните сметки од гардеробата што ја купувал обвинитетиот Бојан Јовановски. Сумите од шопингот на Боки кој се одвивал...

Здравје 20.01.20 | 12:03

Комората на сметководители бара да се укинат канцерогените фискални сметки

Од 1 јануари годинава во ЕУ стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја бисфенол А или БПА која е присутна во термичката хартија на која се печатат...

Економија 18.01.20 | 12:34

МФ ќе работи на усогласување со стандардите на ЕУ околу штетноста на хартијата на фискалните сметки

Ја разгледуваме новината воспоставена од Европската Унија за и ние да се усогласиме и доколку анализите утврдат дека можеме што поскоро да го направиме тоа, ќе пристапиме...

Економија 18.01.20 | 11:14

Поради штетни материи: Комората на сметководители бара забрана за фискалните сметки

Комората на сметководители при Сојузот на стопански комори бара од надлежните институции итно да расправаат за забраната за употреба на хемиската материја „бисфенол...

Економија 02.12.19 | 10:03

Иако скенирале сметки, над 10.000 граѓани може да останат без поврат на парите

Во месец декември на околу 185 илјади граѓани кои скенирале фискални сметки ќе им бидат испалтени вкупно 3 милиони евра од проектот „Мој ДДВ“, но околу 10.000 граѓани кои...

Економија 18.11.19 | 13:14

Фијаско: Речиси две третини од граѓани не скенираат фискални сметки за Мој ДДВ

Двајца од тројца граѓани не ги скенираат фискалните сметки. Според анкетата која за Детектор ја спроведе Институтот за политички истражувања Скопје, 64,1 отсто од граѓаните...