Ознака: финансова полиција
Македонија 20.10.22 | 14:07

Русковска: Очекувам пријавата од Муареми да биде отфрлена, обвинителите да внимаваат кон кого поведуваат постапки

Вилма Русковска дала исказ како осомничена во скопското Обвинителство, по пријавата од ексдиректорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми. Таа смета дека оваа...

Македонија 02.09.22 | 13:44

Лиле Стефанова ќе го води предметот за Финансиска полиција, а Катерина Коларевиќ за „Виа Комерц“

Назначениот јавен обвинител Трајче Пеливанов за времено раководење со Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донел одлука за...

Македонија 16.08.22 | 20:36

Дали Јовески ја суспендира Русковска поради доказите кои ги поседува за криминалот на Муареми кои водат до кримнали на високи владини функционери?

Што се случува во триаголникот Вилма Рускоска, Љубомир Јовевски и Арафат Муареми? Денеска главниот обвинител Јовески ја суспендираше шефицата на Обвинителството за...

Македонија 01.08.22 | 09:44

Ненадлежна постапка, погрешни информации – Низа пропусти во случајот со Финансиската полиција

Двајца јавни обвинители од Јавното обвинителство на Република Севера Македонија, постапувајќи по претставка од Управата за финансиска полиција, во согласност со членот...

Македонија 28.07.22 | 13:09

Муареми: Намерно исценираните и неосновани напади доаѓаат од еден ист центар

Јас како директор, како и вработените во Управата за финансиска полиција препознаваме и свесни сме дека овие намерно исценирани и неосновани напади кон нас, доаѓаат...

Македонија 17.04.22 | 17:16

„Не сум во бегство“, вели директорот на Финансова Арафaт Муареми

Директорот на Финансиската полиција Арафат Муареми во телефонска изјава за ТВ21 ги демантираше написите на некои онлајн медиуми дека е во бегство. Муареми рече дека...

Македонија 11.11.21 | 10:30

Финансова потврди дека вршеле претрес кај „вработен во ЕВН“, но не знаеле дека син му е пратеник

Вистина е дека утринава имавме претрес во дом во Скопје, но не сме знаеле дека тоа е домот на таткото на пратеникот Јован Јаулески, велат за „Слободен печат” од Управата...

Македонија 11.11.21 | 09:20

„Ќе пуштиме една инспекција, нема проблем“: Што ветуваше пред избори Муареми чија полиција утрово упадна кај пратеник

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ од Струга Јован Јаулески утрово информира дека четворица припадници на Финансиската полиција упаднале во неговиот дом за да вршат претрес....

Македонија 11.11.21 | 09:11

Стоилковски: Му кажа ли Зоќе на Руте дека денеска ќе пушта полициски орди кај опозициски пратеници?

Му кажа ли Зоќе на Руте дека денеска ќе пушта полициски орди кај опозициски пратеници?, праша Наум Стоилковски на својот фејсбук профил, откако кај пратеникот Јаулески...

Фудбал 19.02.21 | 16:50

Поранешната шефица на финансии во ФФМ по отказот нелегално влегувала во системот и менувала докази за криминал

Управата за финансиска полиција достави посебен извештај до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција,во кој ја сомничи поранешната...