Ознака: финансирање
Балкан 18.04.22 | 14:43

Бетина Жотева, претседателка на Советот на електронски медиуми во Бугарија: Голем број бугарски медиуми добиваат финансии од Русија

Претседателката на Советот за електронски медиуми (СЕМ) Бетина Жотева за ТВ Нова изјави дека голем број бугарски медиуми добиваат финансии од Русија и дека е невозможно...

Свет 17.01.22 | 10:59

Британските власти го намалуваат финансирањето на Би-Би-Си

Според „Мејл“, британската влада има намера да го намали финансирањето на Би-Би-Си, односно ќе нареди двегодишно замрзнување на таксата што гледачите ја плаќаат за...

Култура 08.05.21 | 21:58

Прекината финансиската поддршка за поетскиот камп за млади „Ванчо Николески“

После две години скромна финасиска поддршка, Министерството за култура, годинава, ја прекина поддршката на манифестација со стекнат мегународен углед и третман – Балканскиот...

Македонија 16.12.20 | 08:53

Реакција на новинарските организации: Не смее да се дозволи закон за државно рекламирање во медиумите

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика...

Македонија 04.11.20 | 13:08

Од кога државата и партијата е исто, министре Маричиќ?

Фејсбук страницата на министерот за правда Бојан Маричиќ на Фејсбук се рекламира со партиски пари. Откако Фејсбук почна јавно да објавува кој го плаќа спонзорството...

Македонија 03.11.20 | 10:01

Седница на собраниската Комисија за финансирање и буџет

Собраниската комисија за финансирање и буџет денеска ќе одржи седница на која треба да разгледа неколку годишни извештаи на институции за 2019 година. На дневниот ред...

Скопје 29.09.20 | 10:12

Општина Аеродром финансира невладина на СДСМ која наплаќа за средби со Златко Марин

Европа за тебе, ама и ние за Европа, едно 300.000 денари, пишува на фејсбук претседателот на ОК Аеродром на ВМРО-ДПМНЕ, Дејан Митески. Тој во постот сподели документ од кој...

Македонија 11.07.20 | 09:06

Црните пари во кампањата на СДСМ не биле унгарски

СДСМ најостро ја демантира веста објавена за, како што велат, наводно „финансирање на кампањата на СДСМ со црни пари од Унгарија“, сторија објавена во „Вечер“, а пренесена...

Македонија 04.07.20 | 15:15

СДСМ дневно троши по 27.000 евра за реклами на фејсбук

Рекламирањето на политичките партии на социјалните мрежи за време на предизборната кампања е во „сива зона“, но иако е така, на фејсбук се појавија фотографии на кои...

Македонија 23.06.20 | 10:36

Владата донесе Уредба за финансирање на ОТА за време на вонредна состојба

Владата на 71-та седница донесе Уредба со законска сила за примена на Законот за електронски комуникации во делот на финансирање на Оперативно-техничката агенција (ОТА),...

Македонија 19.06.20 | 20:55

Владата им скрати четири милиони евра буџетски пари на партиите

Владата вечерва на предлог на Министерството за правда донесе Уредба со законска сила за финансирање на политичките партии во 2020 година, со што четири милиони евра...

Свет 17.06.20 | 13:21

Сорос ја финансира кампањата за расформирање на полициските служби низ САД

По убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис, левичарски политичари низ САД покренаа кампања чија цел е да се укинат или сериозно намалат полициските...

Македонија 23.05.20 | 18:28

Грозданов: 1ТВ е финансирана од парите од „Труст“ и „ТНТ“

Виктор Грозданов вчера во емисијата „Заспиј ако можеш“ посочи дека 1ТВ е длабоко поврзано со СЈО. 1ТВ е финансирана од парите од два случаи и тоа „Труст“ и „ТНТ“. На...

Останати спортови 15.05.20 | 15:35

Дејан Јовановски: Конечно се најави една нова и сериозна мерка која има сила да направи вистински финансиски бум во спортот

Конечно се најави една нова и сериозна мерка која има сила да направи вистински финансиски бум во спортот. Имено, ВМРО-ДПМНЕ во својата програма на претстојните парламентарни...

Економија 13.05.20 | 23:46

Дончев примал австралиски долари преку компанија регистрирана во струмичко Муртино

Ден Дончев примал австралиски долари преку компанија регистрирана во струмичко Муртино, донесува новиот број на неделникот “Фокус”. Според сознанија на неделникот,...

Свет 28.04.20 | 15:43

Германската Влада со девет милијарди евра ја спасува Луфтханза

Германската Влада одлучи да и помогне на националната авиокомпанија Луфтханза со девет милијарди евра. Според дигиталниот економски магазин „Бизнис инсајдер“ што...

Вести 15.04.20 | 09:11

Трамп го прекина финансирањето на СЗО, Гутереш со апел: Сега не е време за тоа

Американскиот претседател Доналд Трамп ја паузираше исплата за Светската здравствена органзиација (СЗО), инсистирајќи дека агенцијата мора да одговара за наводните...

Култура 18.02.20 | 12:11

Министерството за култура ќе ја финансира книгата на контраверзниот Веби Џемаили, за кого дел од Македонија е Источна Албанија

Дел од Македонија е Источна Албанија! Министерството за култура финансиски ќе ја поддржи книгата „Албанците од Македонија (Источна Албанија) во борба за национална...

Свет 12.11.19 | 21:25

Сорос ги налути и Британците: Конзервативци побараа итна истрага за фондациите на милијардерот

Пратеници од британската Конзервативна партија побараа да се испита вмешаноста на американскиот мултимилијардер Џорџ Сорос во финансирање на кампања чија цел е да...

Економија 10.10.19 | 13:08

Mилион долари за финансирање на проекти, јавен повик до општините

За сума од 1 милион американски долари, министерот за локална самоуправа Горан Милевски заедно со амбасадорката на Кралството на Шведска, Кристин Форшгрен Бенгстон...