Ознака: Европската агенција за лекови
Свет 09.07.21 | 15:44

Европска агенција за лекови: Има можна врска меѓу воспаление на срцето и мРНА вакцините

Европската агенција за лекови (ЕМА) утврди можна поврзаност меѓу ретките срцеви заболувања и мРНА вакцините против Ковид-19 на „Фајзер/Бионтек“ и „Модерна“. Истовремено,...

Здравје 07.04.21 | 16:36

Тромбоза може да се смета за несакан ефект на вакцината на „АстраЗенека“, објави ЕАЛ

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека необичен тип на тромбоза може да се смета за многу редок несакан ефект на вакцината против ковид-19 на „АстраЗенека“...

Свет 25.11.20 | 15:42

Европската агенција за лекови почна постапка за сертифицирање на руската вакцина за Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна прелиминарни разговори со производителот на руската вакцина „Спутник 5“, за сертифицирање на вакцината. Како што изјави портпаролот...