Ознака: евн македонија
Економија 18.08.22 | 12:02

Во Скопје се краде струја во вредност од 50 милиони евра, само Арачиново краде 6 милиони евра

Само за една година, според некои пресметки на луѓето вработени во ЕВН кои секојдневно се на терен, околу 50 милиони евра е вредноста на украдената струја само од Скопскиот...

Економија 09.02.19 | 20:06

Им ја плаќаме струјата на жителите на Арачиново, Пластичарска, Бит пазар

Поранешен вработен во ЕВН сподели искуство од времето кога работел во ЕВН. Она што многу добро го знаеме од прва рака. Во Македонија има граѓани кои со години не плаќаат...

Економија 04.02.19 | 18:19

Влада: Отписот на долговите за струја не е на товар на граѓаните

Отписот на долговите за електрична енергија се однесува на заостанатите долгови на граѓаните заклучно со август 2005 година, односно до моментот од кога ЕВН ги презеде...

Економија 01.02.19 | 15:52

Заев ќе бришел долгови за струја, не кажа дека ние ќе ги плаќаме

На трибината организирана под мотото „Силна економија – шанса за сите“ претседателот на СДСМ и на Владата Зоран Заев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески...

Скопје 10.12.18 | 18:02

Делови од Центар и Драчево утре без струја

„ЕВН Македонија“ известува дека утре (вторник ), заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија ќе останат делови од неколку скопски...