Ознака: ЕУ самит
Балкан 06.05.20 | 23:34

Мицотакис бара почитување на Преспанскиот договор од Македонија

Добрососедските односи се единствениот пат за европска перспектива на Македонија и Албанија, рекол грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на Самитот ЕУ- Западен...

Свет 04.05.20 | 13:33

ЕУ самит преку видео конференциска врска

Состанок на лидерите на земјите членки на ЕУ и Западен Балкан ќе се одржи в среда, 6 мај, преку видео конференциска врска поради пандемијата на новиот коронавирус, соопшти...

Свет 20.02.20 | 14:01

Започнува клучниот ЕУ самит за буџетот, неизвесно колку време ќе трае

Шефовите на држави и влади на земјите членки на ЕУ пристигнуваат во зградата на Европскиот Совет попладнево за самитот на кој треба да се одлучува за идниот повеќегодишен...

Македонија 15.09.19 | 10:27

Османи утре во Брисел на средба со Могерини

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи утре ќе престојува во Брисел каде ќе се сретне со високата претставничка за надворешни работи и безбедносна...

Македонија 01.05.19 | 14:08

Какви карти од ракавот извади Заев во Берлин?

Македонија заедно со другите балкански аспиранти во Берлин доби јавно отрезнување во врска со брзото приближување кон ЕУ, но какви карти имал во рацете премиерот Зоран...

Свет 21.03.19 | 09:27

ЕУ Самит: Земјите членки ќе одлучуваат за одложување на Брегзит

Шефовите на држави и влади на Европската Унија денеска се состануваат на редовниот пролетен самит во Брисел, а главна тема на разговори ќе биде британското барање за...