Ознака: ерупција
Свет 17.09.21 | 11:22

Прогласено трето ниво на тревога: Ерупција на вулкан во Јапонија

Јапонската метеоролошка служба издаде предупредување поради ерупција на вулкан во југозападниот дел на земјата. Вулканот исфрлил камења речиси еден километар од кратерот...

Свет 09.08.21 | 12:22

Ерупција на вулканот Мерапи

Вулканот на планината Мерапи, на индонезискиот остров Јава, еруптирал рано утринава, исфрлајќи облаци чад. Според Националната геолошка агенција, мешавина од жешка...

Свет 07.07.21 | 12:15

Еруптираше вулканот Етна на Сицилија, затворен аеродромот во Катанија

Аеродромот во Катанија на Сицилија беше принуден да ги прекине летовите денеска откако еруптираше вулканот Етна и ја покри пистата со вулканска пепел. Авионите утрово...

Свет 23.05.21 | 22:57

Над 5.000 луѓе избегаа од Гома поради вулканска ерупција, убиени се најмалку 15

Вулканска ерупција во источниот дел на Конго во областа Гома уби најмалку 15 лица и уништи повеќе од 500 домови, соопштија денеска властите. Оттаму велат дека најмалку...

Свет 23.05.21 | 15:58

Жителите на Гома се враќаат дома по ерупцијата на вулканот Њирагонго

Жителите на градот Гома во Демократска Република Конго денеска почнаа да се враќаат во своите домови по синоќешната ерупцијата на вулканот Њирагонго, а лавата стигна...

Свет 07.03.21 | 19:05

Нова 10-та спектакуларна ерупација на Етна

Спектакуларен портокалов облак од пепел и лава минатата ноќ се крена високо во воздух над неколку сицилијански села по новата ерупција на Етна. Тоа беше 10-та голема...

Калеидоскоп 24.02.21 | 12:19

Спектакуларна ерупција на Етна го осветли небото над Неапол

Вулканот Етна повторно еруптира. Новите ерупции почнаа на почетокот на оваа недела, а вулканот со денови исфрла облаци чад и пепел во воздухот. Лавата што ја исфрли...

Свет 16.02.21 | 20:43

Eтна еруптира

Најголемиот активен вулкан во Европа, Етна, што се наоѓа на италијанскиот остров на Сицилија, денеска еруптираше и исфрли големи количества лава, чад и пепел од неговиот...

Свет 19.01.21 | 22:53

Неверојатни снимки од ерупцијата на вулканот Етна

Вчера вечер имало нова ерупција на вулканот Етна на Сицилија. Според италијанскиот Национален институт за геофизика и вулканологија, во близина на кратерот на југоистокот...

Свет 10.01.20 | 09:34

Нова ерупција на вулканот Попокатапетл

Вулканот Попокатапетл во Мексико исфрли камења, што летаа 1,6 километри, соопшти мексиканската Национална служба за цивилна одбрана. По ерупцијата над вулканот се издигна...

Свет 09.01.20 | 23:10

Жолт аларм во Мексико по ерупцијата на Попокатепетл

Мексиканскиот Национален центар за спречување на природни катастрофи „Cenapred“ информира за ерупција на најголемиот вулкан Попокатепетл. Столбот од пепел што се кренал...

Свет 18.12.19 | 10:17

Телата на две жртви во ерупцијата на Нов Зеланд може никогаш да не бидат најдени

Телата на двајца загинати во вулканската ерупција на Нов Зеланд можеби никогаш нема да бидат пронајдени, соопшти тамошната полиција. Властите пред неколку дена ги објавија...

Свет 14.12.19 | 19:50

Се зголемува бројот на загинати во ерупцијата на Белиот остров

Смртниот биланс од ерупцијата на вулканот на новозеландскиот Бел остров се зголеми на 15 лица, откако полицијата соопшти дека уште една личност починала во болница. Новозеландските...

Свет 09.12.19 | 10:50

Загинаа најмалку пет туристи по ерупција на вулкан во Нов Зеланд

Најмалку пет лица загинаа и 20 се повредени, додека неколкумина се водат како исчезнати во денешната вулканска ерупција на Белиот остров на Нов Зеланд. Од брзата помош...

Свет 20.10.19 | 16:52

По 640.000 години се буди монструмот: Ќе исфрли толку пепел што нема да се гледа ниту Сонцето

Вулканот Јелоустоун во американската држава Вајомин последен пат еруптирал пред 640.000 години, но никој не знае кога повторно тоа ќе се случи. Сепак, некои мерења покажуваат...

Патувања 29.12.18 | 11:49

Цвета туризам опасен по животот

Во почетокот на годинава при ерупција на вулкан лава проби низ туристичко бротче на Хаваите и повреди 23 лица, а минатата година 11-годишно момче падна во кратер и загина,...

Свет 24.12.18 | 18:09

Етна денеска еруптираше: Исфрла огромни количини пепел, регистрирани 130 верижни земјотреси

Италијанската планина Етна, најголемиот и најактивен вулкан во Европа, еруптираше денеска и исфрли големи количини пепел во воздухот и поради што е затворен аеродромот...