Ознака: емилијано сала
Фудбал 21.01.21 | 17:04

Две години без одговори: Смртта на Емилијано Сала, останува неразјаснета

Се навршија две години од трагичната смрт на аргентинскиот напаѓач, Емилијано Сала, а семејството се уште не знае под какви околности дошло до падот на авионот. На денешен...

Фудбал 21.01.20 | 18:15

Една година мистерија: Kако загина Емилијано Сала

Аргентинскиот напаѓач, Емилијано Сала, пред точно една година го загуби животот во авионска несреќа од Нант кон Кардиф каде требаше да му се придружи на истоимениот...

Фудбал 20.06.19 | 10:33

Еден осомничен за смртта на фудбалерот Емилијано Сала

Британската полиција уапси 64-годишен жител на Северен Јоркшир во случајот со смртта на фудбалерот Емилијано Сала, објави Би-Би-Си. Човек е осомничен за извршување акции...

Фудбал 23.05.19 | 12:59

Сала пред да загине: Не сакам да одам во Кардиф, но претседателот ме продаде

Францускиот весник “Л’Екип“ објави шокантна аудиоснимка со гласот на Емилијано Сала, направена две недели пред авионската несреќа во која загина младиот фудбалер....

Фудбал 26.04.19 | 13:57

Нова трагедија во семејството Сала: Таткото Хорацио почина три месеци по својот син

Три месеци по авионската несреќа во која животот го загуби аргентнскиот фудбалер Емилијано Сала се случи нова трагедија во семејството откако утрово ненадејно починал...

Фудбал 01.04.19 | 13:18

Шокантни детали за смртта на Емилијан Сала: Аргентинецот го изгубил животот од неверојатна причина

Кон крајот на јануари светската јавност беше потресена од веста за смртта на Емилијан Сала, кој загина во пад на авион, со кој требало од Нант да стигне во Кардиф. Прво...

Фудбал 30.03.19 | 19:44

Откриени језиви детали за пилотот на авионот во кој загина Емилијано Сала

Авионската несреќа од 21 јануари, во која животот го загубија новото засилување на Кардиф, Емилијано Сала и пилотот на авионот, Дејвид Иботсон, добива нова димензија. Според...

Фудбал 30.03.19 | 15:35

Детали за несреќата во која загина Емилијано Сала

„БиБиСи“ објавува нови детали поврзани околу авионската несреќа по која животот го загубија засилувањета на Кардиф, Емилијано Сала и пилотот на авионот, Дејвид Иботсон....

Фудбал 21.03.19 | 15:11

Мајката на Сала го нападна раководството на Кардиф

На крајот на месец јануари ужасната вест за исчезнувањето на Емилијано Сала и пилотот Дејвид Иботсон го потресе фудбалскиот свет. Напаѓачот потпиша договор со Кардиф,...

Фудбал 21.02.19 | 11:46

Нант поднесува жалба до ФИФА против Кардиф за трансферот на Сала

Нант ќе поднесе жалба до ФИФА против активностите на Кардиф, јавуваат британските медиуми. Францускиот клуб сака да добие 15 милиони евра за трансферот на напаѓачот...

Фудбал 17.02.19 | 11:31

Последниот аплауз за шампионот Сала

Семејството, пријателите, навивачите и поранешните соиграчи се простија од фудбалерот Емилијано Сала (28) во неговиот роден град во Аргентина, четири недели откако тој...

Фудбал 12.02.19 | 13:20

УЕФА: Минута молк за Сала пред мечевите од ЛШ и ЛЕ

Во сеќавање на трагично загинатиот Емилијано Сала, пред мечевите од Лигата на шампионите и Лига Европа оваа недела ќе има минута молк, потврди УЕФА. Сала, кој потпиша...

Фудбал 11.02.19 | 20:05

Отворен процес за смртта на Сала: Од што починал Аргентинецот?

Во Дорест отпочна процес за смртта на Емилијано Сала, на денешниот судски претрес беше обелоденето дека Аргентинецот починал од повреди на главата и градите. Емилијано...

Фудбал 11.02.19 | 09:46

Мбапе донираше пари за пронаоѓање на пилотот кој го управуваше авионот на Сала

Ѕвездата на Пари Сен Жермен, Килијан Мбапе донираше 27 илјади фунти како помош во потрагата по пилотот Дејвид Иботсон кој исчезна по падот на неговиот авион во Ламанш...

Фудбал 06.02.19 | 21:50

Извлечено тело од авионот во кој леташе Сала

Аргентинскиот напаѓач, Емилијано Сала исчезна пред десетина дена кога се урна авионот во кој леташе од Нант кон Кардиф. Потрагата по скоро една недела го пронајде леталото...

Фудбал 05.02.19 | 18:00

Подигањето на остатоците од авионот со кој леташе Сала ќе се изврши во наредните два дена

Британското биро за истраги во воздухопловството (AAIB) објави дека операцијата за подигнување на остатоците од авионот со кој леташе аргентинскиот фудбалер Емилијано...

Фудбал 05.02.19 | 09:41

И Нала те чека да се вратиш

Дваесет и осумгодишната Ромина Сала, сестра на исчезнатиот аргентински напаѓач Емилијано, сподели фотографија од неговото куче. Нала била спасена од шинтерница, а сега...

Фудбал 04.02.19 | 13:24

Први фотографии од паднатиот авион на Сала, пронајдено е и едно тело

Спасувачите кои го пронајдоа паднатиот авион со кој патуваше аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала, објавија дека во остатоците било видливо тело. Авионот беше пронајден...

Фудбал 03.02.19 | 22:52

Пронајден авионот во кој леташе Сала

Остатоци од авионот „Пајпер Малибу“, со кој леташе аргентинскиот напаѓач Емилијано Сала, се пронајдени на дното на Ламанш. Пилотот Дејвид Иботсон и Сала сè уште не...

Фудбал 30.01.19 | 20:12

Делови од авионот во кој патуваше Сала пронајдени во Франција

Британското одделение за истраги на авионски несреќи соопшти дека нивните колеги во Франција пронашле делови од авион на брегот на каналот Ламанш. Овие делови веројатно...