Ознака: економски форум делфи
Економија 14.05.21 | 14:30

Американската компанија „TEXAN & Envipco“ планира да отвори фабрика за рециклирање во Македонија

Американската компанија „TEXAN & Envipco“ ќе отвори фабрика за рециклирање на пластика во Македонија. Оваа одлука му била соопштена денеска во Атина на премиерот Зоран...

Македонија 13.05.21 | 09:58

Средба Заев-Блер: Потенцијали за соработки со глобалната ИТ компанија „Оракл“ за враќање на мобилноста на граѓаните

На маргините на Економскиот Форум Делфи во Атина, премиерот Зоран Заев оствари средба со поранешниот британски премиер Тони Блер, информираат од владината прес-служба,...

Македонија 13.05.21 | 08:57

Заев, Димитров и владина делегација денеска во Атина

Претседателот на Владата Зоран Заев и заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров ќе учествуваат на шестиот Делфи економски форум...

Македонија 11.05.21 | 18:29

Нуредини: Во иднина ќе бидеме земја транзит за гас за другите земји

Договорот меѓу Македонија и Грција за изградба на интерконекторот за гасно поврзување е 99 отсто подготвен и испратен до европските власти, истакнаа министрите за животна...

Економија 10.05.21 | 10:49

Почнува Делфи економскиот форум во Атина, ќе учествуваат Заев, Димитров и Нуредини

Со над 1.000 учесници од 42 земји, меѓу кои и од Македонија, со 372 сесии на различни теми, од денеска до 15 мај во Атина ќе се одржи шестиот Делфи економски форум, кој оваа година,...