Ознака: еколошка такса
Економија 18.11.22 | 23:56

Ќе плаќаме такса за извоз во ЕУ ако производите не се произведени еколошки

Европската унија (ЕУ) од 2026 година ќе почне да наплаќа т.н. јаглеродна давачка при увоз на стоки чие производство е поврзано со високи емисии на CO2, изјави Златко Ветеровски...

Економија 25.10.22 | 15:47

Поскапува регистрацијата: За постари возила ќе се плаќа поскапо

Регистрацијата на возила е поскапена поради повисоката еколошка такса, велат од станиците за технички преглед. Цените се движат од 400 до 700 денари за патнички возила...

Економија 26.10.21 | 14:39

И покрај енергетската криза, Владата нема да ги ослободи граѓаните од еколошката такса

Владата не планира да се откаже од новата најавена давачка за граѓаните по основ на еколошка такса, со која се планира поскапување на горивата за 3,5 денари без ДДВ. Предлог...

Економија 06.07.21 | 08:34

Предизборниот поткуп граѓаните ќе го платат со еколошкатa такса

Власта со ребалансот повторно предлага огромен буџет во кој единствените приходи кои што ќе се остварат ќе бидат преку поскапувања како што е еколошката такса или заради...

Економија 04.07.21 | 20:20

Битиќи: Со еколошката такса даваме национален придонес кон Парискиот климатски договор

Предлог-законот со кој ќе се воведе еколошка такса на горивата се носи по скратена постапка поради Парискиот договор за климатски промени, изјави вицепремиерот задолжен...

Економија 04.07.21 | 09:28

ВМРО-ДПМНЕ: Народот ќе плаќа „зелени“ такси, власта ќе се луксузира

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека власта со воведувањето зелени такси, давачки и даноци ќе го осиромашува народот, а најавениот нов „зелен данок“ ќе удри по стандардот...

Економија 30.06.21 | 20:28

Бесими: Фискално гледано еколошката такса не може да се гледа како кризен данок

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, вели дека во земјава постои консензус меѓу власта, опозицијата и бизнис заедницата дека е време да се дизајнира моделот на еколошки...

Економија 29.06.21 | 22:00

Славески: Приучените експерти од СДСМ во ек на економска криза воведуваат кризен данок кој сакаат да го протуркаат преку грбот на граѓаните како еколошка такса

Трајко Славески член на ИК на ВМРО ДПМНЕ денеска на трибина на отворено на тема економија кажа дека ВМРО-ДПМНЕ не случајно реагира за еколошката такса која владата сака...

Економија 29.06.21 | 20:56

Илиевска: Еколошката такса ќе го осиромаши народот уште повеќе

На денешната трибина на тема економија организирана од ВМРО-ДПМНЕ се обрати м-р Анастасија Илиевска која што даде свој осврт во однос на економијата во Република Македонија,...

Економија 25.06.21 | 16:08

Со парите од еколошката такса ќе се формира посебен фонд за зелен развој

Повеќе актуелни економски теми во интерес на стопанството и економскиот развој на државава беа разгледани на денешната редовна седница на Комисијата за јавно приватен...

Економија 24.06.21 | 14:13

Славески: Поскапувањето на горивата не е еколошка такса, туку кризен данок

Со оваа Влада предводена од СДСМ и ДУИ навикнавме на создавањето паралелна реалност и на давање погрешно име на нештата. Предлогот за воведување т.н. еколошка такса...

Економија 24.06.21 | 12:33

И за ова излажа: Цената на нафтата не само што не се намали, туку вртоглаво расте, покрај новиот данок и акцизата стоо

Владата денеска го утврди текстот на Предлог-законот за изменување на законот за животна средина, со кој се предвидува воведување на повисока таканаречена еколошка...

Економија 23.06.21 | 20:39

Заев: Еколошката такса обезбедува средства за обновливи извори на енергија, само со нив ќе ја зачуваме животната средина

Еколошката такса е наш одговор за грижата за животната средина и на повикот на граѓаните да преземеме мерки во однос на ова важно прашање, и затоа сите пари прибрани...

Економија 23.06.21 | 14:45

Денеска вонредна седница за еколошката такса за горивата

Поскапување на цените на горивата за 3,5 денари без ДДВ сепак ќе има. Владата во 17 часот закажа дополнителна седница каде единствена точка на дневен ред ќе биде воведувањето...

Економија 22.06.21 | 08:54

Денеска Владата ќе одлучува за намалување на ДДВ на струјата и воведување еколошка такса

Владата денеска на седница треба да ги разгледа и да одлучи за двете законски решенија кои се однесуваат на најавеното намалување на ДДВ на електричната енергија и...

Економија 20.06.21 | 15:47

Николоски: Поскапувањето на горивата што го крстија „еколошка такса“ ќе им ја исцица крвта на граѓаните

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, одговарајќи на новинарско прашање при денешната посета на Општина Гази Баба, истакна дека потфрлањето на СДСМ...

Економија 19.06.21 | 21:44

Коморите неделава на разговори со Влдата за еколошката такса за горивата

Бизнис коморите од Македонија неделава ќе имаат средба со Владата во обид да ја разубедат да им ја наметне еколошката такса, со која ќе се плаќа по 4,13 денари со ДДВ за...

Економија 19.06.21 | 10:42

ВМРО-ДПМНЕ: Таксата од 4,13 денари треба да ги покрие погубните економски и финансиски политики на Заев

Поради неодговорноста на власта на Заев, граѓаните ќе плаќаат 4,13 денари повеќе за секој литар купено гориво. Оваа такса трајно го поскапува горивото и отвора инфлаторна...

Економија 16.06.21 | 16:04

За Заев неоснована е секоја поплака за еколошкaта такса од 3,5 денари

И со дополнителната еколошка такса од 3,5 денари која ќе се влева исклучиво во Буџетот, нафтата ќе биде најевтина во Македонија. Секоја поплака на ова поле не држи вода,...

Економија 16.06.21 | 15:17

Макам-Транс: Воведувањето на еколошката такса ќе ги зголеми трошоците за 4,13 денари по литар

Макам-Транс, здружението на транспортери, ќе анализира дали ќе протестира против најавеното воведување на еколошка такса. Од таму велат дека нив транспортерите како...