Ознака: екатерина захариева
Балкан 25.02.21 | 09:39

Захариева по средбата со Османи: Ни пред САД нема да попуштиме, ЕУ не функционира како Југославија

Министeрката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева по вчерашната средба со македонскиот колега, Бујар Османи денеска пак даде свое мислење за европската...

Вести 25.02.21 | 08:34

Додека се занимаваме со Мијалков, Бучковски и Османи полека ги прифаќаат сите бугарски барања

Акцискиот план за меѓусебна соработка и можноста за неговата финализација, во функција на договарање на втората меѓувладина конференција меѓу владите на Македонија...

Македонија 24.02.21 | 19:59

Османи објави детали од разговорите со Захариева

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот фејсбук-профил објави дека попладнево во Софија, се сретнал со неговата бугарска колешка Екатерина Захариева,...

Македонија 24.02.21 | 16:12

Ненајавено кај Захариева: Османи со директен лет од Париз во Софија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи директно од Париз со авион отпатувал во Софија каде во текот на денот ќе има средба со неговата колешка од Бугарија Екатерина...

Македонија 20.02.21 | 21:14

Димитров ја демантира Захариева: Скандалозна невистина е дека имаме ниско ниво на усогласенот со надворешната политка на ЕУ

Вицепремиерот Никола Димитров ја демантира шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева, која изјави дека нашата земја има исклучително ниско ниво на усогласеност,...

Македонија 20.02.21 | 18:48

Захариева: Македонија е земји со исклучително низок процент на усогласеност со заедничката надворешна политика на ЕУ

Бугарија со месеци предлага да се одржи средба на меѓувладината комисија со Република Македонија за да се направи сериозна анализа на ситуацијата, изјави бугарската...

Македонија 16.02.21 | 18:29

Почнавте со отстапување од обврските од Договорот веднаш штом станавте наш сојузник во НАТО, смета Захариева

Не е точно дека Бугарија го оспорува македонскиот идентитет. Тоа е лага, вели буагарската министерска за надворешни работи Екатерина Захариева во интервју за zoom.mk. Многу...

Македонија 16.02.21 | 08:42

Заев најави договор со Бугарија, што ли Македонија сега ќе загуби?

Дарувањето на вакцини од страна на претседателот на Србија Александар Вучиќ како да ги омекна бугарските власти, посебно министерката Захариева. Сегa, таа говори за...

Балкан 15.02.21 | 20:46

Заев до Захариева: Очекувам соседите да бидат пријатели, од нас можат да очекуваат само пријателство, подадена рака

Македонскиот премиер Зоран Заев не се согласува со тврдењето на бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, која кажа дека не е во ред да се добиваат...

Балкан 15.02.21 | 16:13

Захариeва сега моли да бидеме пријатели, исто како што сме со Србите

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, во интервју за софискиот дневен весник „24 часа“, вели дека е факт, дека е направена...

Македонија 15.02.21 | 10:46

Захариева: Ако, нека бидат пријатели со Србија, ама нека бидат и со нас

Мора да се надминат недоразбирањата со Македонија и не е во ред во 21. век да се победува на избори со кампања против соседни земји, вели министерката за надворешни работи...

Македонија 13.02.21 | 09:07

Захариева: Нема ЕУ за Македонија ако не престане омразата

Не сакам Македонија да остане надвор од Европската Унија, но не може да продолжи таложењето омраза кон Бугарија со генерации во таму, вели бугарската министерка за надворешни...

Македонија 10.02.21 | 12:11

Захариева со демант до Заев: Принципиелно ли е да воспитуваш генерации по генерации со омраза кон соседната држава и целиот народ?

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја критикуваше изјавата на премиерот Зоран Заев дадена во понеделникот на дебатата на американскиот...

Балкан 10.02.21 | 11:34

Потсети на одлуката на Парламентот: Захариева порача дека кој и да дојде на власт во Бугарија ќе има ист став кон Македонија

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја критикуваше изјавата на премиерот Зоран Заев дадена во понеделникот на дебатата на американскиот...

Македонија 04.02.21 | 10:04

Кажете ѝ на Захариева дека во Македонија постои бугарски културен центар од 2002 година

Ганка Цветанова, професорка и поранешна министерка култура на земјава во Владата на Љупчо Георгиевски, вчера се огласи преку Твитер со индиректна порака до министерката...

Балкан 03.02.21 | 22:04

Ако може српски, Захариева бара и бугарски културен центар

Не можеме да се мешаме во воведувањето на српскиот јазик и нивниот културен центар, но исто така сакаме да имаме бугарски културен центар, изјави шефицата на бугарската...

Македонија 03.02.21 | 11:21

Захариева: Не сме среќни што кажавме „не“, но нема да правиме компромис со националните интереси

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, во емисијата „Контракоментар“ на блогерот Асен Генов, изјави дека Бугарија, како членка на ЕУ, продолжува...

Македонија 02.02.21 | 21:58

Захариева одговара зошто реагираат за говор на омраза во Македонија, но премолчуваат ако тоа се случи во Србија

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева во емисијата Контракоментар изјави дека e oправдано тоа што не дозволиле Македонија да ги почне преговорите...

Балкан 29.01.21 | 09:33

Захариева повторно напаѓа: Не се раскинати врските меѓу Скопје и Белград

Враќањето на српскиот јазик во училиштата во Македонија ги негира тврдењата дека се раскинати врските со Србија и Русија, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија 15.01.21 | 13:35

Захариева се навреди од палењето на бугарското знаме, но не и Димитров со негирањето на придавката „македонски“

Последните настани поврзани со карневалот во Вевчани најдобро ја отсликуваат разликата во однесувањето на една организирана држава и нејзините политички експоненти...