Ознака: екатерина захариева
Македонија 02.12.20 | 18:53

Иванов: Нема да им се извинам на Захариева и на Бакојани

Новинарот Зоран Иванов во емисијата „24 анализа“ повтори дека нема намера да се извинува на Екатерина Захариева и на Дора Бакојани за напишаниот статус во кои ги нарече...

Македонија 27.11.20 | 23:19

Taсевски со порака до Захариева: Вашето минато нема да го заборават синовите и внуците на оние отсечени глави со кои сте се сликале како администратори

Актерот Сашо Тасевски ја потсети минитерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева за злостортвата што ги правеле „администраторите“ во Втората светска...

Балкан 26.11.20 | 19:31

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Македонија со Европската Унија сè додека не го напушти говорот на омраза кон сè што е бугарско, изјави вицепремиерката...

Македонија 23.11.20 | 16:46

Заменикот на Захариева: Не може земја во предпристапен процес да ѝ држи лекции на Бугарија, која е членка од 2007 година

Во Македонија изминативе денови видовме запалени бугарски знамиња и слушнавме сексистички напади од водечки политичари кон сите бугарски жени, вклучителнои...

Македонија 20.11.20 | 08:55

Захариева, многу се навредувате кога ве пцујат непостоечки луѓе на непостоечки јазик

Значи замолувам да ѝ помогнеме малку на државата. Бидете одговорни како и јас сега, повикува Богдан Илиевски на Фејсбук. Завариева, ти благодарам затоа што не нарекуваш...

Балкан 19.11.20 | 15:40

Захариева: Не е проблем само говорот на омраза, во Македонија ги кочат и бугарските инвестиции

Бугарската министерска Екатерина Захариева, при гостување во телевизијата „Нова“ порача дека Бугарија ги почитува своите соседи и има интерес за европска интеграција...

Македонија 19.11.20 | 10:01

Захариева возврати на навредите од Иванов: Затоа не велиме „да“, 30 години трпиме омраза

Срамота е она што се случува со говорот на омраза во Македонија во последно време, рече во утринското гостување во „Здраво, Бугарија“ на Нова Телевизија вицепремиерката...

Македонија 18.11.20 | 20:32

Владата ќе го разреши директорот на МИА поради навреда кон Екатерина Захариева

Владата поведува постапка за разрешување на директорот на МИА, Зоран Иванов, поради објава на социјалните мрежи во која се навредува бугарската министерка за надворешни...

Балкан 18.11.20 | 13:09

Захариева: Не можеме да одобриме старт на преговорите со Скопје, додека не добиеме правни гаранции

Додека не добиеме правни гаранции – и од Скопје и во контекст на процесот на преговори со ЕУ, дека ќе дојде до промена на сегашната политика, ние не можеме да се согласиме...

Македонија 18.11.20 | 11:03

Сексистички речник од кујната на активист на СДСМ и близок соработник на Заев

Навредлив твит насочен кон поранешната грчка и сегашната бугарска министерка за надворешни работи, Дора Бакојани односно Екатерина Захариева, „зовре“ во кујната...

Балкан 17.11.20 | 12:28

Захариева: За Македонија ќе има место во ЕУ кога ќе биде подготвена, во моментов не е

Бугарската дипломатија не може да си дозволи да води политика на оцрнување на друга земја, за која, за жал, гледаме дека ја води Скопје. Ние сме земја-членка на Европската...

Македонија 16.11.20 | 14:29

Европската комисија за ставот на Захариева за Тито: Не коментираме коментари, условите за членство се јасни

Портпаролката на Европската комисија (ЕК), Ана Писонеро, изјави дека Комисијата и натаму се надева дека преговорите со Македонија ќе почнат што поскоро, но одби да ги...

Македонија 16.11.20 | 10:06

Тасевски: Во моментов сте последните со кои би оделе во кревет, дури и да сте последни не ви даваме

Апелирам до СДСМ да побараат од Заев да ги прекине сите преговори со овие бугарски власти, вели актерот Сашо Тасевски, по сите изјави кои пристигнуваат од бугарската...

Македонија 15.11.20 | 19:50

Прашање за Захариева: Има ли Цар Борис ваква фотографија?

По последните скандалозни изјави на бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, која објаснувајќи го спорот со Македонија порача дека не може...

Македонија 15.11.20 | 14:55

Бибер кон Захариева: Ако Тито не смее да се слави во ЕУ, чудо е како влегоа Словенија и Хрватска

Професорот на Универитетот во Грац, Флоријан Бибер, кој важи за експерт за политиката и историјата во Југоисточна Европа на својот Твитер профил го искоментира ставот...

Балкан 15.11.20 | 10:24

Захариева: Македонија не е подготвена за преговори со ЕУ

Доколку Бугарија замижи на фактот дека Македонија продолжува да ја следи идеологијата поставена од Сталин и Тито, тоа би било од корист за Москва. Така, министерката...

Балкан 10.11.20 | 09:57

Захариева: Не надевајте се дека некој ќе изврши притисок на Бугарија да попушти во позициите

Денеска се очекува да се одржи самит на земјите од Берлинскиот процес. Заеднички домаќини се премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов. За прв пат, две земји во регионот...

Македонија 09.11.20 | 15:45

Османи: Самоопределувањето суверено право на државите, а не прашања што се регулираат во билатералните односи

Нашиот фокус во овој период и во рамки на регионалната соработка, на Берлинскиот процес и во рамки на билатералните односи е да продолжиме да го почитуваме Договорот...

Македонија 09.11.20 | 15:41

Објавен нон-пејпрот: Македонија е подготвена официјално да изјави дека македонскиот јазик е кодифициран во 1945 година

Австрискиот новинар Кристијан Фердинанд го објави нон-пејпрот, што било договорено на средбата во Берлин меѓу министрите Никола Димитров, Бујар Османи и Екатерина...

Македонија 09.11.20 | 14:53

Захариева: Многу би сакала и колегите во Скопје да ја имаат и да ја носат нивната одговорност

Нашиот фокус во овој период и во рамки на регионалната соработка, на Берлинскиот процес и во рамки на билатералните односи е да продолжиме да го почитуваме Договорот...