Ознака: ЕЕЗ
Економија 20.07.22 | 08:32

Европскара енергетска заедница орвораа постапка против Македонија

На 14 јули секретаријатот на Европската енергетска заедница иницираше процедура за покренување постапки против Србија бидејќи не ги имплементирала кодовите за мрежно...

Македонија 18.02.21 | 09:31

Кнаус: Голема грешка беше што Пендаровски одби членство во ЕЕЗ, Македонија со тоа се одалечи од единствен пазар и инвестиции

Гералд Кнаус од Европска иницијатива за стабилност, кој вчеравечер гостуваше во емисијата „Заспиј ако можеш“, посочи дека претседателот Стево Пендаровски погрешил...

Македонија 15.01.21 | 17:26

ЕЕЗ: Пендаровски нема став, чека абер од странство, што ќе му кажат, па потоа…

Се предомисли ли македонскиот претседател Стево Пендаровски откако во декември цврсто изјави дека Македонија не е заинтересирана за Европската економска зона, дека...

Македонија 15.01.21 | 13:22

Пендаровски се премисли: Сега му е прифатливо членство во Европската економска зона

Европската економска зона е прифатлива само доколку биде дополнение и меѓузона кон нашето полноправно членство во Европската Унија, порача претседателот на Република...

Балкан 14.01.21 | 13:25

Франкфуртер Алгемајне Цајтунг: За балканските земји членството во ЕЕЗ е пореално од членство во ЕУ

Да присуствуваш без да бидеш дел, можеби членството во ЕЕЗ за балканските земји е пореално од членството во ЕУ – изјава и на блкизок соработник на Меркел. Понекогаш...

Македонија 09.12.20 | 20:21

Милошоски: Пендаровски можеше да го праша Макрон за ЕЕЗ, а и Собранието, ССК, МАНУ…

Ние од Република Бугарија како сосед имаме право да бидеме незадоволни за начинот на кој што тие се поставија во овој случај со ветото кон Македонија. Но има и политички...

Македонија 09.12.20 | 09:28

Зошто Пендаровски не го извести Собранието дека добил понуда за членство во ЕЕЗ?

Голема грешка e на Пендаровски што одбил понуда за членство во ЕЕЗ, коментира пратеникот Антонио Милошоски. Според него,ЕЕЗ нуди учество во единствениот слободен пазар,...

Македонија 08.12.20 | 17:51

Пендаровски е претседател, не е монарх, за сам да одлучува за надворешно-политичките и економски перспективи на државата

Стево Пендаровски е претседател, не е монарх, не може сам да одлучува за надворешно-политичките и економски перспективи на државата, смета пратеникот на ВМРО ДПМНЕ Антонио...

Македонија 08.12.20 | 16:50

Македонија направи нова фатална грешка со одбивањето да влезе во Европската економска зона

Претседателот Стево Пендаровски обелодени дека македонскиот државен врв добил понуда за членство во Европската економска зона, понудата била одбиена затоа што нема...

Македонија 08.12.20 | 16:08

Европската економска зона – добра за Британија и Норвешка, но не и за Македонија

Објавата на претседателот Стево Пендаровски дека на Македонија и било понудено членство во Европската економска зона – но Пендаровски одбил – отвори многу прашања,...

Македонија 08.12.20 | 15:27

Димовски за одбивањето на Пендаровски да влеземе во ЕЕЗ: Сте одземале уставна надлежност од Собранието за одлучување

Илија Димовски реагира на објавата на претседателот Стево Пендаровски, дека ја одбил понудата Македонија да стане членка на Европската економска зона. Димовски истакнува...

Македонија 08.12.20 | 15:13

Латас за одбивањето да влеземе во ЕЕЗ: Некој очигледно свесно го одбира патот по кој треба да се откажеме од идентитетот

Новинарот Драган Павловиќ латас реагира дека мМакедонија и официјално е падната во длабока рецесија, а претседателот Стево Пендаровски, одбил земјава да стане членка...

Македонија 08.12.20 | 13:16

Став на претседателот Пендаровски во врска со Европската економска зона

Од кабинетот на Претседателот, Стево Пендаровски информираат во врска со прашањата за изјавата на претседателот Пендаровски за потенцијално членство во Европската...

Економија 08.12.20 | 11:56

ВМРО-ДПМНЕ: Кого прашал Стево Пендаровски што одбил членство на земјава во ЕЕЗ?

Стево Пендаровски не ги знае ниту основните европски институции. Европската економска заедници е претходница на ЕУ од која Унијата настанала, и таа веќе не постои. Како...

Македонија 08.12.20 | 10:12

Милески: Какви аматери, одбиле учество во ЕЕЗ, а тоа ќе направеше да бидеме нормална држава

Катастрофа од невидени размери! Какви аматери Боже! ОДБИЛЕ учество во ЕЕЗ! Уште не ми се верува!, напиша на Фејсбук, револтираниот Роберт Милески, после обелоденувањето...