Ознака: Џо Бајден
Свет 22.10.22 | 20:09

Бајден: Потрошивме многу пари на Украина

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Русија не треба да успее во своите акции за време на војната во Украина. Потрошивме многу пари за да им помогнеме на...

Свет 22.10.22 | 08:54

Бајден има намера пак да се кандидира за претседател

Американскиот претседател Џо Бајден, кој во ноември ќе наполни 80 години, изјави дека има намера да се кандидира за втор мандат во 2024 година, но се уште не донел конечна...

Свет 20.10.22 | 08:40

Бајден: Путин е во неверојатно тешка ситуација

Американскиот претседател Џо Бајден ги оквалификува руските напади врз украински цивили како знак на слабост од страна на рускиот претседател Владимир Путин, јави...

Свет 19.10.22 | 11:31

Бајден денеска ќе објави план за користење на нафта од државните резерви

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе објави план за ослободување на последната транша нафта од стратешките резерви до крајот на годината, според неговата...

Свет 19.10.22 | 10:02

Само 40 отсто Американци ја одобруваат работата на Бајден

Три недели пред изборите на половина мандат во САД, рејтингот на претседателот Џо Бајден останува близу најниското ниво од почетокот на неговиот мандат, според анкетата...

Свет 15.10.22 | 22:07

Бајден стаписа младо девојче: Без сериозни врски додека не наполниш 30

Американскиот претседател Џо Бајден повторно се најде во центарот на вниманието откако фати млада девојка за рамо и ѝ рече „нема сериозни врски со момчиња додека не...

Свет 13.10.22 | 11:49

Бајден за синот што почина од рак вели дека загинал во Ирак

Американскиот претседател Џо Бајден вчера за време на говорот во Колорадо изјави дека неговиот син Бо го загубил животот во Ирак. Го кажувам ова како татко на човек...

Свет 12.10.22 | 09:52

Бајден и се закани на Саудиска Арабија поради тоа што не произведува доволно нафта

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека „ќе има последици“ за Саудиска Арабија по минатонеделната одлука на земјите од нафтениот картел „ОПЕК плус“ за намалување...

Свет 12.10.22 | 08:31

Бајден: Путин е рационален играч кој погрешно пресметал

Американскиот претседател Џо Бајден смета дека рускиот претседател Владимир Путин погрешно ја проценил неговата војна против Украина. -Мислам дека [Путин] е рационален...

Свет 09.10.22 | 20:06

Трамп цинично: Можеби Бајден сè уште не добил инструкции да бара мир

Mораме да пристапиме кон мирни преговори за ставање крај на војната во Украина. Сегашната американска администрација продолжува да го „пумпа“ Киев со оружје. Можеби...

Свет 09.10.22 | 19:58

Бајден и Шолц разговараа за ситуацијата во Украина, енергетските пазари и Западниот Балкан

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска телефонски разговараше со германскиот канцелар Олаф Шолц за ситуацијата во Украина, енергетските пазари и подобрувањето...

Свет 07.10.22 | 09:13

Бајден прогласи амнестија на сите осудени за поседување марихуана

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, презеде извршна акција за промена на американската политика за марихуана и ги помилува сите претходни федерални пресуди за...

Свет 07.10.22 | 08:44

Бајден: Путин не се шегува со заканите, можно е да се случи нуклеарна апокалипса

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека руските закани за употреба на нуклеарно оружје во конфликтот во Украина го ставаат светот во ризик од „апокалипса“,...

Свет 30.09.22 | 20:52

Бајден: Путин нема да нè заплаши, ќе ја браниме секоја педа од Алијансата

Претседателот на САД Џо Бајден изјави денеска дека САД и НАТО нема да бидат „заплашени“ од рускиот претседател Владимир Путин и предупреди дека западната алијанса...

Свет 26.09.22 | 21:16

Макрон кај Бајден на 1 декември

Американскиот претседател Џо Бајден ќе го пречека францускиот претседател Емануел Макрон во Белата куќа во државна посета на 1 декември. Ова го изјави портпаролката...

Свет 24.09.22 | 20:02

Претседателот на Јужна Кореја снимен како пцуе по средбата со Бајден

Јун Сук Јеол бил снимен како пцуе по средбата со американскиот претседател Џо Бајден на конференцијата на Глобалниот фонд во Њујорк во средата. Во видеото кое го објави...

Свет 23.09.22 | 09:26

По одржаниот говор на конференција во Њујорк, Бајден не знаеше како да се симне од бината

Американскиот претседател Џо Бајден учествуваше на конференцијата на Глобалниот фонд во Њујорк. Откако го заврши говорот, од публиката следеше аплауз, а 79-годишниот...

Свет 17.09.22 | 16:01

Бајден до Путин: Немој, немој, немој… да користиш хемиско или тактичко нуклеарно оружје во Украина!

Претседателот на САД, Џо Бајден го предупреди својот руски колега Владимир Путин да не користи хемиско или тактичко нуклеарно оружје во Украина. Бајден во интервју...

Свет 16.09.22 | 09:33

Бајден одобри нов пакет оружје за Украина во вредност од 600 милиони долари

Американскиот претседател Џо Бајден најави нов пакет оружје, вреден 600 милиони долари, за да ќе ѝ помогне на украинската војска во борбата против Русија, се наведува...

Свет 04.09.22 | 09:50

Трамп: Сакате да ја знаете вистината? Бајден е државен непријател!

Доналд Трамп синоќа го нарече американскиот претседател Џо Бајден „државен непријател“, одговарајќи му на тврдењето дека тој и неговите МАГА-републикански поддржувачи...