Ознака: Дуња Мијатовиќ
Македонија 19.02.24 | 12:16

Хашките случаи за Џафери биле завршена работа: Знае ли поранешниот УЧК командант дека злосторствата против човештвото не застаруваат?

Техничкиот премиер Талат Џафери денеска изјави дека „законите се донесени и приказната е затворена“, одговарајќи на новинарско прашање во однос на препораката на...

Македонија 09.02.24 | 12:03

Комесарот за човекови права на Советот на Европа бара од владата на ДУИ и СДСМ да ги истражи хашките досиеа

Со допис до македонската влада упатен на 15 јануари 2024 година на адресата на тогашниот премиер Димитар Ковачевски, комесарката за човекови права на Советот на Европа,...

Балкан 23.11.23 | 08:36

Совет на Европа: Земјите од поранешна Југославија уназадуваат во справувањето со минатото

Неуспехот во „целосното соочување“ со воените злосторства и со основните причини за конфликтот во 1990-те продолжува да има катастрофални последици за почитувањето...