Ознака: Дунав
Балкан 23.12.19 | 10:03

Се преврте чамец со мигранти во Дунав, шестмина се водат за исчезнати

Шест лица се водат за исчезнати, од кои четворица возрасни и две деца, откако утринава се превртел чамец полн со мигранти во Дунав, кај селото Куравуково, во Општина...

Калеидоскоп 12.09.19 | 22:50

Тројца мажи се фрлаат во Дунав од воз во движење

Тројца мажи се снимени како се фрлаат во Дунав од воз кој штотуку излегува од тунел. Снимката е направена пред една недела во Виена, а е објавена на Инстаграм. Луѓето...

Свет 11.06.19 | 10:11

Извлечен потонатиот јужнокорејски брод во Дунав, пронајдени нови тела

Спасувачки екипи од Унгарија и Јужна Кореја го извлекоа потонатиот јужнокорејски брод од Дунав во Будимпешта. Во извлекувањето учествуваат огромни кранови, бродови...

Свет 07.06.19 | 09:31

Капетанот уапсен поради несреќата на Дунав и претходно предизвикал судир

Украинскиот капетан на крузерот, кој се судри со помал брод со туристи на Дунав минатата недела, бил капетан на брод во Холандија кој предизвикал несреќа во таа земја...

Свет 06.06.19 | 13:17

Извлечени уште две тела на жртви од несреќата на Дунав

Од Дунав денеска се извлечени уште две тела, со што бројот на загинати во судирот на туристички брод и крузер во Будимпешта се зголеми на 15 лица. Од 33 Јужнокорејци кои...

Технологија 01.06.19 | 08:17

Од темел се крева еколошки град на Дунав

Унгарија сака да изгради сосема нов еколошки град на северозападот на земјата. Градот ќе го придвижува обновлива енергија во деловните и станбените објекти, во кои...

Свет 30.05.19 | 12:09

Крузер од 1.000 тони го потопи туристичкиот брод во Будимпешта

Бројката на жртви кои загинаа во синоќешната несреќа на Дунав во Будимпешта се искачи на осум, а бројот на исчезнати на 21. Бродот потона откако на него налета луксузен...

Свет 30.05.19 | 08:54

Најмалку седум загинати и 16 исчезнати по судир на два брода во Будимпешта

Седум лица загинаа, а најмалку 16 се водат за исчезнати, oткако туристички брод се судри со друг брод во Дунав во близина на центарот на Будимпешта, јави државната телевизија...